Opinie

Mądra miłość daje efekty

Dziecko ma prawo być sobą, ma prawo do popełniania błędów, ma prawo do posiadania własnego zdania, ma prawo do szacunku. Słowa Janusza Korczaka nie tracą na aktualności także dziś, choć współczesny świat i przed rodzicami, i przed dziećmi stawia coraz więcej wymagań.

Obecnie dzieci nie przypominają tych z lat 60, 70 czy nawet 90 XX w. Całymi dniami przebywające na łące lub podwórku, z kluczem na szyi, błagające mamę, by nie kazała wracać do domu. - Ale to był obciach, gdy to ciebie mama zawołała jako pierwszego kolację - wspomina nasza czytelniczka Anna z Białej Podlaskiej. - Błagaliśmy: jeszcze chwilę, pięć minutek. Dziś tego już nie ma… - Dzieci są dziś zupełnie inne, ale to jest nieodłącznie związane ze zmianami, które wszyscy odczuwamy, a przede wszystkim ze zmianą naszego sposobu życia - przyznaje Mirosława Potocka-Waćkowska, psycholog z 30-letnim stażem, która na co dzień wspiera dzieci i młodzież, pracując w wisznickiej filii Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Białej Podlaskiej.

– Dziś młodzi ludzie funkcjonują zupełnie inaczej niż 30, 20 czy nawet 10 lat temu. Myślę, że największą zmianę przyniósł rozwój technologii i internetu. Telefony komórkowe oraz nieograniczony dostęp do sieci zmieniły bardzo dużo.

Zgadza się z tym psycholog Katarzyna Piasecka, która przyznaje, że jeszcze nie tak dawno dzieci całymi dniami bawiły się poza domem, w grupie rówieśniczej, bez nadzoru rodziców. – Dziś to nie do pomyślenia – dodaje z uwagą, że bynajmniej nie jest to zmiana na korzyść. – Nie służy dzieciom i młodzieży wszechobecny pośpiech życia – zauważa M. Potocka-Waćkowska. – Bo to, co dotyka dorosłych, nie pozostaje bez wpływu na dzieci. Jesteśmy naczyniami połączonymi. Brak czasu na spotkanie, rozmowę, codzienne zabieganie przekłada się na relacje rodzinne. Rozmowa, bycie razem to najprostsze rzeczy, a do tego niezmiernie ważne – podkreśla. – To fundament, na którym buduje się relację rodzic – dziecko.

 

Nowe trendy, stare problemy

Rodzic pragnie dać swojemu dziecko wszystko, bo wówczas ma poczucie, że w ten sposób okazuje swoją miłość. Najczęściej to chęć zapewnienia mu tego, czego samemu się nie miało. ...

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł