Region
Magistrat przeniesie się na plac?

Magistrat przeniesie się na plac?

Na placu gen. Sikorskiego ma powstać nowy ratusz. Znajdą się w nim wszystkie, rozproszone obecnie po mieście, wydziały urzędu. Do wspólnej inwestycji nie udało się namówić PSS Społem, współwłaściciela części terenu.

Negocjacje pomiędzy urzędem miasta a PSS Społem trwały kilka miesięcy. Od władz miasta wyszła inicjatywa wspólnego zagospodarowania placu gen. Sikorskiego, łącząca interesy miasta oraz spółdzielni. Według wizji magistratu powstałby na nim budynek mieszczący nowy ratusz, powierzchnie handlowe przeznaczone pod działalność PSS Społem oraz duży podziemny parking.

Nie dla wspólnej inwestycji

Prowadzone negocjacje nie przyniosły jednak oczekiwanego efektu i nie zawarto porozumienia o przystąpieniu do realizacji inwestycji. – Na ostatnim spotkaniu PSS stwierdził, że nie stać ich na wspólną inwestycję na tym placu. Zwrócili się do banków o informację na temat kredytów. Ale banki odpowiedziały, że weszłyby w finansowanie, gdyby PSS dostał ok. 6,5 tys. m² powierzchni. To jest nie do przyjęcia – stwierdza prezydent Wojciech Kudelski. W związku z tym obie strony podjęły decyzję o zakończeniu prowadzenia dalszych rozmów. Natomiast prezydent zdecydował o samodzielnym przeprowadzeniu inwestycji. – Miasto wraz z Agencją Rozwoju Miasta posiada wystarczająco duży teren, żeby zbudować nowoczesny budynek ratusza – przyznaje prezydent i informuje o skierowaniu do rady miasta projektu uchwały w sprawie zmiany planu zagospodarowania przestrzennego placu. – Mam nadzieję, że przekonam radę do tego przedsięwzięcia, bo jest dobre dla miasta. Jeśli RM zaakceptuje pomysł, bardzo szybko rozpoczniemy proces inwestycyjny – mówi prezydent.

Pieniądze ze sprzedaży

Nowy ratusz będzie miał 10 tys. m² powierzchni biurowej i 2 tys. m² przeznaczone na wynajem pod usługi lub handel. Uzyskane w ten sposób dochody pokryją koszty eksploatacji. Jednocześnie w ramach inwestycji planowana jest budowa podziemnego parkingu. Całość przedsięwzięcia ma zamknąć się w kwocie ok. 50 mln zł. Miasto jest jednak spokojne w kwestii pozyskania funduszy. – Skarbonką do realizacji tych inwestycji będzie sprzedaż terenu, które miasto sobie wypracowało, uzbrajając Piaski Zamiejskie. Otrzymaliśmy od tamtejszej wspólnoty 12 ha terenu i spodziewamy się, że uzyskamy za nie kilkadziesiąt milionów złotych. To będzie podstawowa suma, która pozwoli realizować nam tę inwestycję – przyznaje W. Kudelski. Poza tym do sprzedaży mogą zostać wystawione inne budynki, w których mieszczą się obecnie wydziały miasta, a przede wszystkim siedziba magistratu przy Skwerze Piłsudskiego, które władze chcą opuścić. – Budynek ten wymaga generalnego remontu. Dobiega bowiem swojej wydolności technicznej. Wszystkie instalacje elektryczne są do wymiany, dach do przebudowy. Nawet gdybyśmy zdecydowali się na jego remont, nie rozwiąże to problemu braku miejsc parkingowych i rozproszenia wydziałów urzędu – zauważa prezydent.

Zmiana miejscowego planu zagospodarowania potrwa około roku, natomiast budowa samego ratusza przewidziana jest na dwa lata. Inwestycję będzie prowadzić Agencja Rozwoju Miasta.

– Dla naszej ekipy jest to poważne obciążenie, ryzyko i ciężka praca. Ale ją podejmiemy – podsumowuje W. Kudelski.

Kinga Ochnio