Region

Mała gmina z ciekawą historią

16 czerwca Rossosz obchodził podwójne święto: 80-lecie powstania Szkoły Podchorążych Batalionów Chłopskich i 40-lecie powrotu siedziby gminy do miejscowości.

Uroczystościom towarzyszyły liczne występy i prezentacje. Świętowanie zainaugurowała Msza św. w intencji mieszkańców. Po niej uczestnicy przeszli w pochodzie do Gminnego Ośrodka Kultury. Zgromadzonych gości i całą społeczność powitał wójt gminy Kazimierz Weremkowicz. O okolicznościach powrotu siedziby gminy opowiadał Marian Pawłowski, który w tamtym czasie pełnił funkcję jej naczelnika.

Podkreślał, że gmina Rossosz powstała w styczniu 1870 r., za czasów Królestwa Polskiego. W czasie okupacji została włączona do gminy Łomazy, a w latach 50 przekształcona w gromadę. W 1972 r. w wyniku ustawy administracyjnej znów przyłączono ją do Łomaz.

– To był dla nas szok. Nikt tego z nami nie konsultował. Największe wzburzenie panowało wśród tutejszych spółdzielców, samorządowców i organizacji politycznych. Przecież mieliśmy wszelkie instytucje potrzebne do prawidłowego funkcjonowania administracji i własne zdanie w wielu dziedzinach – zaznaczał M. Pawłowski. ...

AWAW

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł