Kościół
Źródło: ARCH.
Źródło: ARCH.

Malowane dziedzictwo diecezji

Patrząc na obrazy w kościele, zwykle skupiamy się na tym, jakiego świętego bądź scenę biblijną przedstawiają. Rzadziej myślimy o tym, czy dane dzieło wyszło spod pędzla znanego malarza albo ile liczy wieków. Tymczasem okazuje się, że na terenie diecezji siedleckiej znajduje się wiele pięknych, zabytkowych obrazów o tematyce sakralnej.

Większość osób zapytanych o najbardziej znane dzieła znajdujące się na terenie diecezji siedleckiej, wymienia „Ekstazę św. Franciszka” pędzla El Greca, ponadto wizerunek Matki Bożej Kodeńskiej oraz Matki Bożej Budziszyńskiej w Mokobodach. Co wytrwalsi silą się jeszcze na próbę przypomnienia sobie, z którego wieku pochodzą obrazy znajdujące się w ich kościołach parafialnych czy kto je namalował… I zwykle na tym kończy się wiedza przeciętnego zjadacza chleba na temat ciekawych dzieł znajdujących się na terenie naszej diecezji.

A szkoda, bo jeśli dobrze się przyjrzeć, to w okolicy znajdzie się całkiem sporo interesujących obrazów – może nie wszystkie są z tzw. najwyższej półki, ale z pewnością wiele spośród nich warto poznać.

Ikony świątyń

Wystarczy nadmienić, iż na terenie diecezji znajduje się całkiem sporo obrazów XVIII-wiecznych. Jest też grupa dzieł, które przedstawiają wartość symboliczną – otoczone są szczególnym kultem przez wiernych. W parafiach znajdują się również obrazy świetnych XIX-wiecznych malarzy, które z pewnością mogą ucieszyć oko niejednego konesera sztuki. Dodatkową wartością w przypadku wielu z nich jest fakt, iż wiążą się z nimi bardzo ciekawe historie. A jako że kiedyś na Podlasiu istniało wiele unickich parafii, zachowały się również ikony z dawnych unickich świątyń. Oczywiście w muzeach oraz galeriach są też ikony prawosławne (często bardzo piękne i wartościowe), które trafiają do naszego kraju w wyniku próby przemytu, przechwycone przez celników. Jeśli nie zostanie ustalony ich właściciel, trafiają często w ręce muzealników, ci z kolei udostępniają je zwiedzającym. ...

Magdalena Szewczuk

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł