Diecezja
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Małżeństwo jako sakrament

Małżeństwo - sakramentem dnia codziennego” - pod takim hasłem w niedzielę, 8 maja, o. 10.00, w sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Parczewie rozpocznie się Diecezjalny Dzień Rodziny.

Tegoroczne rozważania oscylować będą wokół odkrywania treści ostatniej części przysięgi małżeńskiej, tj. słów: Tak mi dopomóż, Panie Boże Wszechmogący, w Trójcy Jedyny i Wszyscy Święci. Ks. kan. dr Jacek Sereda, diecezjalny duszpasterz rodzin, przyznaje, iż w sferze planów jest inicjatywa usystematyzowania tematycznych katechez i świadectw celem ich zbiorczej publikacji. Książka miałaby szansę stać się cenną pomocą na drodze formacji małżonków, jak też swoistym przygotowaniem dla młodych odkrywających swoje powołanie do życia w rodzinie.

„Małżeństwo – sakramentem dnia codziennego” – wskazując na hasło tegorocznego spotkania, duszpasterz rodzin diecezji siedleckiej przypomina, iż droga szeroko pojętej miłości najpełniej wyraża się w życiu codziennym. Małżeństwo – jak zauważa papież Franciszek w adhortacji apostolskiej „Amoris Laetitia” – jest bowiem koniecznym połączeniem radości i trudów, napięć i odpoczynku, kłopotów i przyjemności… „zawsze na drodze przyjaźni, która pobudza małżonków, by troszczyć się jedno o drugie: świadcząc sobie wzajemną pomoc i posługę”.

Zgłębieniu zagadnienia służyć będą wystąpienia prelegentów. Po przywitaniu pielgrzymów przez ks. J. Seredę, o 10.15 – z prelekcją pt. „Sakramentalne bogactwo małżonków” – wystąpi ks. dr hab. Robert Skrzypczak z Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie. Małżonkowie mają niesamowity skarb… Jest nim – co nie zawsze i nie do końca sobie uświadamiany – sam Jezus Chrystus! – Sakrament daje łaskę uświęcenia, tj. siłę do bycia lepszym człowiekiem i umocnienia swojego powołania – wyjaśnia duszpasterz rodzin. Podkreśla, iż łaska przypisana do konkretnej – w tym przypadku małżeńskiej – misji, zależna jest od posłuszeństwa Panu Bogu, poddania się Jego woli. – Papież Franciszek we wspomnianej adhortacji czyni niejako wyrzut współczesnemu Kościołowi, że zbyt mało mówi o roli łaski. Apeluje o dowartościowywanie tego daru w życiu małżeństwa i rodziny – przypomina.

Na 11.00 zaplanowane zostało – mające charakter świadectwa – wystąpienie Grzegorza Górnego, znanego pisarza i publicysty, pt. „Małżeństwo – «Boski» trójkąt”.

Posłanie rodzin i odnowienie przysięgi

Kolejna część niedzielnego spotkania poświęcona będzie modlitwie w intencji Światowych Dni Młodzieży oraz uroczystemu posłaniu rodzin otwierających swoje serca i domy na przyjęcie pielgrzymów – młodych katolików z całego świata. Otoczenie ich modlitwą – na co zwraca uwagę ks. J. Sereda – ma też praktyczny wymiar uczynku miłosierdzia, do praktykowania których w sposób szczególny wzywa nas w Nadzwyczajnym Roku Miłosierdzia papież Franciszek.

– Ze wstępnych szacunków wynika, iż chęć przyjęcia młodzieży zadeklarowało ok. 1870 rodzin naszej diecezji. Otwierając swoje domy, podejmują też swoistą misję. Ukazują przybyłym ducha polskości i Podlasia, ale również – co jest bardzo ważne – ducha wiary – tłumaczy duszpasterz rodzin. I serdecznie zaprasza do udziału w Diecezjalnym Dniu Rodziny!

Eucharystii sprawowanej o 12.30 pod przewodnictwem bp. Piotra Sawczuka towarzyszyć będzie wspominane uroczyste posłanie misyjne rodzin przyjmujących młodzież w czasie ŚDM, jak również – tradycyjnie już – odnowienie przysięgi przez małżonków uczestniczących w niedzielnym spotkaniu.

Formuła parczewskiego dnia rodziny zawiera szereg inspirujących i ubogacających propozycji dla dorosłych, ale też moc atrakcji ukierunkowanych na dzieci, w tym m.in. tak przez nie lubiane i chętnie odwiedzane miasteczko zabaw. Dodatkowym walorem niedzielnego spotkania jest – zaplanowany na samo południe – koncert uwielbienia w wykonaniu lubelskiego zespołu Guadalupe. Zwieńczeniem tegorocznej edycji rodzinnego świętowania stanie się agapa.


Ks. dr hab. Robert Skrzypczak – magister psychologii klinicznej, doktor teologii dogmatycznej; adiunkt w PWT oraz wykładowca teologii dogmatycznej w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym św. Jana Chrzciciela w Warszawie; autor książek i wielu artykułów.

Grzegorz Górny – dziennikarz i publicysta; współtwórca i redaktor kwartalnika „Fronda” oraz programu telewizyjnego pod tym samym tytułem; od 2012 r. – publicysta tygodnika „W Sieci”; żonaty z Angeliką – członkinią grupy muzycznej 2Tm2,3, ojciec pięciorga dzieci.


Poczuć się wspólnotą

W sobotę, 7 maja, w sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin odbędzie się Diecezjalny Dzień Skupienia Grup Synodalnych.

Zapraszając do udziału w spotkaniu, ks. kan. dr Jacek Sereda, diecezjalny duszpasterz rodzin, przypomina, iż II Synod Diecezji Siedleckiej jest czasem wspólnej drogi; sposobnością do pochylenia się nad kluczowymi kwestiami w życiu Kościoła diecezjalnego, a przy tym okazją do pobycia ze sobą i wymiany doświadczeń. – Jestem zbudowany postawą wielu osób świeckich, które zaświadczają, że udział w sesjach plenarnych daje im poczucie bycia jedną wspólnotą – Kościołem – zaznacza.

Sobotni dzień skupienia zainauguruje – przewidziane na 10.00 – powitanie przybyłych. Modlitwie w intencji synodu towarzyszyć będzie tzw. część intelektualna. W ramach spotkania przewidziane są dwa wystąpienia. O 10.15 konferencję pt. „Przesłanie adhortacji apostolskiej o małżeństwie i rodzinie «Amoris Laetitia»” wygłosi ks. dr hab. Dariusz Lipiec – kapłan diecezji siedleckiej, kierownik Katedry Organizacji Duszpasterstwa w Instytucie Teologii Pastoralnej i Katechetyki KUL skupiający się w badaniach naukowych na problematyce organizacji duszpasterstwa i apostolstwa laikatu.

Po półgodzinnej przerwie, o 11.15 wykład na temat „Dobrzy rodzice konieczni od zaraz” poprowadzi Edyta Piotrowska – doradca życia rodzinnego w Garwolinie, realizatorka projektu „Archipelag skarbów” ukierunkowującego na wprowadzenie dzieci i młodzieży w pozytywny świat wartości rodzinnych. Konferencja w oparciu o refleksję naukową i praktykę stanie się niewątpliwie cenną lekcją dla dorosłych, uświadamiając im m.in. skalę cechującego ludzi młodych zapotrzebowania na autorytety. Stąd – jako kolejny punkt programu – nieprzypadkowo zaplanowano dyskusję.

Modlitewną część spotkania zainauguruje przewidziane na 12.15 nabożeństwo majowe. Kwadrans później rozpocznie się Eucharystia.

Zwieńczeniem Diecezjalnego Dnia Skupienia Grup Synodalnych będzie agapa.


Wokół kobiecego geniuszu

W niedzielę, 22 maja, do sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich w Pratulinie przybędzie I Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet.

Cel spotkania, którego początek przewidziano na 10.00, jest jasno określony: – Pragniemy wspólnie odkrywać wartość powołania i misji kobiety, które św. Jan Paweł II zawarł w pięknym określeniu „geniusz kobiety” – wyjaśnia ks. kan. dr Jacek Sereda, diecezjalny duszpasterz rodzin.

Jakie treści staną się przedmiotem pielgrzymkowych rozważań? Nasza diecezja szczyci się bł. Męczennikami Podlaskimi, którzy żyli przecież w konkretnych rodzinach, mieli żony i byli synami… Wskazując na zależność mocy mężczyzny od mocy kobiety, ks. J. Sereda potwierdza, iż u podstaw spotkania leży chęć dostrzeżenia tych mężnych kobiet.

Z wykładem skierowanym do uczestniczek wystąpi Agata Puścikowska, dziennikarka „Gościa Niedzielnego” i matka pięciorga dzieci. Temat konferencji: „Być kobietą, być kobietą, czyli… Czy istnieje męstwo w spódnicy? I jak do niego dążyć?”.

– To będzie osnowa słowa. W dalszej części spotkania przewidziana jest modlitwa różańcowa oraz uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy – wyjaśnia duszpasterz rodzin, dodając, iż życzeniem księdza biskupa – pomysłodawcy pielgrzymki kobiet – jest, by przyjęła ona formę „pokoleniową”, a więc, aby udział wzięły w niej zarówno babcie, jak i mamy, córki oraz wnuczki.

Serdecznie zapraszamy!

WA