Mama i tata poszukiwani
Chętni mogą się zgłaszać do siedziby MOPR przy ul. Henryka Sienkiewicza 32. Pracownicy działu wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej odpowiedzą na wszystkie pytania dotyczące rodzicielstwa zastępczego, m.in. jak wyglądają wszelkie procedury, na jakiego rodzaju wsparcie mogą liczyć ci, którzy zdecydują się na przyjęcie pod swój dach dzieci.
Jak zostać rodziną zastępczą? W myśl obowiązujących przepisów prawnych – Ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej – sprawowanie tej funkcji może być powierzone małżonkom lub osobie niepozostającej w związku małżeńskim, jeśli spełniają następujące warunki: dają rękojmię należytego sprawowania pieczy zastępczej, nie są i nie były pozbawione władzy rodzicielskiej oraz nie jest im ona ograniczona ani zawieszona, wypełniają obowiązek alimentacyjny – w przypadku gdy taki został na nich nałożony, mają pełną zdolność do czynności prawnych. Ponadto jedno z małżonków musi posiadać własne źródło dochodów. Kandydaci powinni też okazać zaświadczenie od lekarza podstawowej opieki medycznej o tym, że nie ma żadnych przeciwwskazań, np. chorób przewlekłych, które uniemożliwiłyby im opiekę nad dziećmi. Wiek przyszłych opiekunów w zasadzie nie ma znaczenia. Ich obowiązkiem jest za to zapewnienie odpowiednich warunków bytowych i mieszkaniowych, które zaspokoją indywidualne potrzeby podopiecznych.
Podjęcie się roli rodziny zastępczej jest decyzją odpowiedzialną i trudną. Dlatego MOPR wspiera i towarzyszy tym, którzy podejmą wyzwanie. Najpierw kandydaci muszą zostać poddani szeregu procedur sprawdzających. Przechodzą również szkolenia i kursy. Podczas spotkań poruszane są takie tematy, jak: rola i obowiązki rodzica zastępczego, elementy z zakresu prawa rodzinnego oraz praw dziecka, sytuacje kryzysowe, znaczenie dla dziecka kontaktu z rodzicami biologicznymi itd.
Chętni mogą zgłaszać się do MOPR w godzinach od 8.00 do 16.00, nr tel. 25-794-30-09.
MD