Region
Źródło: TN
Źródło: TN

Manifestacja wartości

Świadectwo przywiązania do narodowych wartości dali mieszkańcy i miast, i małych miejscowości.

Rocznicę odzyskania niepodległości w Łosicach rozpoczęła Msza św. w intencji ojczyzny, odprawiona w kościele pw. św. Zygmunta pod przewodnictwem dziekana – ks. kan. Michała Śliwowskiego.

W mieście…

Po uroczystościach religijnych odbyła się manifestacja pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego. Delegacje pocztów sztandarowych, władz samorządowych, związków kombatanckich, szkół oraz miejscowego społeczeństwa złożyły wiązanki kwiatów. W uroczystościach udział wziął m.in. poseł Krzysztof Tchórzewski.

W okolicznościowym przemówieniu starosta łosicki Czesław Giziński przypomniał tradycję święta i jego znaczenie. – Po 123 latach niewoli i zaborów odrodziło się państwo polskie. 11 listopada jest datą symboliczną, bowiem tak naprawdę proces zrzucania kajdan przez Polaków zaczął się o wiele wcześniej. W tym dniu manifestujemy przywiązanie do narodowych tradycji i patriotycznych wartości niezależnie od sympatii politycznych – podkreślił starosta.

Głos zabierali też burmistrz Łosic Janusz Kobyliński oraz przedstawiciele związków kombatanckich. W części artystycznej z programem poetycko-muzycznym wystąpili uczniowie Zespołu Szkół nr 1 oraz chór parafii św. Trójcy.

… i powiecie

Święto Niepodległości w Sarnakach rozpoczęła Msza św. za ojczyznę w kościele parafialnym i Akatyst ku czci Matki Bożej w wykonaniu ks. Łukasza Suszki oraz chóru parafialnego.

Po południu w Gimnazjum im. Bohaterów Akcji V2 odbyła się Biesiada Pieśni Patriotycznej. Licznie zgromadzeni mieszkańcy oraz goście zostali przywitani przez wicedyrektor szkoły Agatę Wasilewską oraz wójta Andrzeja Lipkę. W trakcie spotkania historyk Henryk Piskunowicz przedstawił referat dotyczący „żołnierzy wyklętych” i podziemia niepodległościowego na tym terenie po zakończeniu II wojny światowej. Przedsięwzięciem towarzyszącym spotkaniu była wystawa zdjęć ilustrujących montaż i poświęcenie krzyża na starym cmentarzu w Sarnakach oraz sprzedaż książek Jana Kondrackiego („Kronika wydarzeń Sarnackich”, „Dziennik tułacza” i „Wiersze”).

W gminie Olszanka z kolei rocznicę odzyskania niepodległości władze i mieszkańcy świętowali w miejscowości Mszanna. Uroczystości rozpoczęły występy artystyczne gimnazjalistów. Następnie mieszkańcy i goście uczestniczyli we Mszy św. odprawionej w kościele parafialnym. Po niej uczestnicy uroczystości udali się na miejscowy cmentarz przed kurhan powstańców styczniowych, gdzie odmówiono modlitwę za poległych w obronie ojczyzny, złożono wieniec i zapalono znicze.

Tadeusz Nieścioruk