Kościół
Źródło: XHD
Źródło: XHD

Marysia z Nettuno

W wieku 12 lat złożyła ofiarę ze swego życia w obronie niewinności, stając się symbolem czystości i wierności Bogu. Za bohaterską śmierć oraz heroiczne przebaczenie swemu zabójcy została wyniesiona do chwały ołtarzy.

„Św. Maria Goretti jest przykładem dla młodych pokoleń, zagrożonych mentalnością braku zaangażowania, które mają trudności w zrozumieniu znaczenia wartości, co do których nie wolno nigdy iść na żaden kompromis” – mówił o niej Jan Paweł II.

Jadąc nadmorską trasą z Rzymu w kierunku Neapolu, napotkamy dwie miejscowości – Anzio (po polsku nazywane Ancjum i znane jako miasto cesarza Nerona, gdzie znajdują się pozostałości jego pałacu) i Nettuno. Na piaszczystych plażach tych miast podczas II wojny światowej rozegrała się ważna batalia pod kryptonimem Operacja Shingle (żwir), która przełamała niespodziewanie niemiecki front we Włoszech. Błyskawiczny desant wojsk angielskich i amerykańskich zaskoczył Niemców, obezwładniając faszystowskich obrońców wybrzeża. Dalsze walki nie były już tak łatwe. Niemcy ocknęli się i zmobilizowali, przegrupowując swoje siły. Wprawdzie alianci szli cały czas do przodu, zajmując kolejne skrawki włoskiej ziemi, lecz ich zdobycze były okupione krwią wielu poległych. Pobliskie cmentarze kryją szczątki siedmiu tysięcy ofiar. Na obrzeżach Anzio znajduje się wielka nekropolia, gdzie spoczywają żołnierze z formacji angielskiej i szkockiej oraz z zamorskich kolonii ówczesnej Anglii. Kilkukrotnie większy cmentarz w Nettuno jest miejscem pochówku żołnierzy amerykańskich. ...

ks. Henryk Drozd

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł