Opinie
Źródło: BIGSTOCKPHOTO
Źródło: BIGSTOCKPHOTO

Masz prawo po swojej stronie

Maltretowana żona, ofiara pobicia, osoba, której ktoś grozi... Czy wiedzą, gdzie mogą szukać pomocy lub uzyskać poradę prawną? Jeśli nie, to właśnie do nich skierowana jest kampania społeczna „Poznaj swoje prawa. Wyjdź z cienia. Pozwól sobie pomóc”.

Starszy wystraszony pan nie chce spojrzeć w kamerę, mówi jedynie, że ogląda się za siebie i unika ciemnych ulic. Inny przyznaje: Przychodzili co tydzień po zamknięciu, odbierali cały utarg. Kobieta w ciemnych okularach zdradza, że była bita, przepraszana… i tak w kółko. Kolejna, młoda i zadbana, opowiada, jak ciągle ją straszono, że wyleci z pracy i nie będzie wiedziała, co robić. Te osoby to bohaterowie spotów, które można zobaczyć w telewizji. Kończy je informacja, że każdy pokrzywdzony przestępstwem ma prawo dochodzić swoich praw.

Dlatego celem ogólnopolskiej akcji jest upowszechnienie informacji na ten temat. – Państwo nie może zapominać o ofierze, która często zostaje ze swoimi problemami sama. Z trwałym uszczerbkiem na zdrowiu czy psychicznym, często stratami finansowymi. Chcielibyśmy, by wszystkie ofiary przestępstw wiedziały o swoich prawach i umiały z nich korzystać – mówił minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski podczas konferencji inaugurującej projekt. – Naszym celem jest również zmiana postawy społeczeństwa, które w dalszym ciągu wychodzi z założenia, że problem, który nie dotyka mnie osobiście, nie jest moim problemem – dodał minister. ...

Kinga Ochnio

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł