Kościół
PIXABAY.COM
PIXABAY.COM

Matka i Głowa wszystkich Kościołów Miasta i Świata

9 listopada 2023 r., w liturgiczne święto rocznicy poświęcenia Bazyliki Laterańskiej, rozpoczęły się obchody Roku Jubileuszowego.

Matka i Głowa wszystkich Kościołów Miasta i Świata ma 1700 lat i nie bez powodu nazywana jest perłą chrześcijaństwa. Papieska Archibazylika Najświętszego Zbawiciela oraz św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty na Lateranie, bo tak brzmi jej oficjalna nazwa, jest katedrą papieży - biskupów Rzymu, oraz, jak głosi łacińska inskrypcja przed wejściem: „omnium Urbis et Orbis ecclesiarum Mater et Caput” - Matką i Głową wszystkich Kościołów Miasta i Świata.

To pierwszy i najstarszy kościół na Zachodzie chrześcijańskim, poświęcony przez papieża Sylwestra I 9 listopada 324 r., czyli 1700 lat temu! Fakt obecności w kalendarzu liturgicznym święta rocznicy poświęcenia Bazyliki Laterańskiej podkreśla jej rangę jako znaku jedności Kościoła. I chociaż punktem obowiązkowym na trasie każdej pielgrzymki wyruszającej do Włoch wydaje się być Watykan z Bazyliką św. Piotra, pod względem ważności ustępują one Bazylice św. Jana na Lateranie. Kiedy poznamy jej historię, nowego wyrazu nabiera nawet powiedzenie: „Być w Rzymie i nie widzieć papieża?”…

Przez cztery lata – z 12 spędzonych w Rzymie – w seminarium na Lateranie, tuż obok bazyliki, mieszkał ks. dr Łukasz Celiński, kierownik referatu liturgicznego w siedleckiej kurii. – Przebywałem w jej cieniu ze świadomością, że na wyciągnięcie ręki mam najstarszy z chrześcijańskich kościołów, z przebogatą historią. To trudne do opisania, ale wielkie przeżycie. Noszę je w sercu do dzisiaj – mówi ks. Łukasz. Oto jego opowieść o najstarszym i najważniejszym kościele świata.

 

Z Lateranu na Watykan

Po edykcie mediolańskim w 313 r. ...

LI

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł