Region

Medycyna pod znakiem zapytania

Uniwersytet w Siedlcach znalazł się na liście uczelni, które nie uzyskały pozytywnej oceny Polskiej Komisji Akredytacyjnej w sprawie kierunku lekarskiego.

Nabór ruszył 24 maja, jednak uczelnia musiała go wstrzymać. 3 czerwca w systemie było zarejestrowanych 39 chętnych na ten kierunek. Nabór został zawieszony, ponieważ Ministerstwo Zdrowia pod koniec maja opublikowało projekt rozporządzenia określającego limit miejsc na kierunkach lekarskich na rok akademicki 2024/2025. Na studia lekarskie ma zostać przyjętych 9636 osób (168 mniej niż w roku 2023/2024), zaś na kierunek lekarsko-dentystyczny - 1366 (o 28 więcej).

Bez tych najnowszych

W zestawieniu nie ujęto dziewięciu uczelni – tych, które kształcenie przyszłych lekarzy rozpoczęły rok temu. Jako powód podano negatywną ocenę PKA. W większości przypadków chodziło o brak odpowiednich sal dydaktycznych, niewystarczającą bazę szpitalną czy zatrudnianie kadry bez odpowiednich kwalifikacji. Zdaniem PKA „motywem dla otwarcia tych kierunków były pieniądze z czesnego, które na studiach medycznych wynosi od 250 do 350 tys. zł”, zaś minister nauki Dariusz Wieczorek podkreślał, że „nie chciałby, aby za sześć lat mówiono o absolwentach tych uczelni jako neolekarzach”. Wśród uczelni, co do których PKA miała zastrzeżenia, znalazł się UwS, choć rekrutacja na kierunek lekarski została otwarta 24 maja. Choć uczelnia dopiero oczekuje na wizytę zespołu opiniującego PKA w sprawie kierunku lekarskiego, która – zgodnie z informacją, jaką uniwersytet otrzymał 20 maja – jest planowana na 6 i 7 czerwca, musiała wstrzymać nabór.

– W związku z zaleceniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Dariusza Wieczorka rekrutacja na kierunek lekarski została zawieszona z dniem 3 czerwca – informuje dr Beata Gałek, rzecznik prasowy UwS. – Uniwersytet pozostaje w kontakcie z zarejestrowanymi kandydatami i będzie na bieżąco informował o decyzjach właściwych organów w tej sprawie. Wznowienie rekrutacji nastąpi po przyznaniu limitów przyjęć przez Ministerstwo Zdrowia.

 

Jesteśmy gotowi

– W treści uzasadnienia do rozporządzenia MZ w sprawie limitów na kierunki lekarskie w roku 2024/2025 wskazano, że decyzja w sprawie ich przyznania zostanie podjęta po otrzymaniu oceny PKA – zauważa B. Gałek. – Władze uczelni 21 marca przekazały PKA raport samooceny, w którym uwzględniono wszystkie uwagi sformułowane w poprzedniej opinii i wdrożono działania naprawcze – wyjaśnia, dodając, że uczelnia jest w pełni przygotowana na przyjęcie studentów. – Dysponujemy kompleksowo wyposażonymi pracowniami i laboratoriami, tj. pracownią fizjologii i patofizjologii, histologii i embriologii z salą mikroskopową, laboratorium biologii molekularnej i genetyki, pracownią mikrobiologiczną oraz wieloprofilowym centrum symulacji medycznych. Na ich budowę przeznaczono w ciągu ostatnich trzech lat ponad 20 mln zł. Planujemy realizację kolejnych inwestycji w potencjał naukowo-dydaktyczny – zauważa i podkreśla: – Jesteśmy przekonani, że uzyskamy pozytywną opinię zespołu PKA i będziemy mogli przyjąć nowych studentów kierunku lekarskiego na rok akademicki 2024/25.

JAG