Rozmaitości
Źródło: GU
Źródło: GU

Medyk o wodzie

„Woda źródłem zdrowia i życia” - to hasło spotkania, które z myślą o promowaniu zdrowego stylu życia przygotował siedlecki Zespół Medycznych Szkół Policealnych w piątek, 30 listopada.

  Wydaje nam się, że o wodzie wiemy niemal wszystko. Jest niezbędna do życia, z niej składa się nasz organizm… Jakie znaczenie naprawdę ma dla nas woda? Które produkty spożywcze zawierają jej najwięcej, a które najmniej? Jakie są rodzaje zanieczyszczeń wodnych oraz jak się pozyskuje ten życiodajny płyn? To tylko wybrane zagadnienia, o których zdecydowano się dyskutować podczas tegorocznej akcji „Dzień promocji zdrowia”.

O wodzie zgromadzonej w „Medyku” młodzieży, nauczycielom i gościom mówili specjaliści. Z wykładem „Gospodarka wodna w organizmie” wystąpił przedstawiciel szkoły, zaś o zagadnieniach dotyczących jakości zdrowotnej wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi opowiadała Hanna Śnieżek, kierownik sekcji higieny komunalnej PSSE w Siedlcach. W panelu wykładowym można było posłuchać również o „Ujmowaniu wody i spełnianiu wymagań jakości wody pitnej przez PWiK w Siedlcach”, „Transepidermalnej utracie wody” oraz prelekcji ph. „Woda eliksir życia”, przedstawionej przez Małgorzatę Trojanek, trenera ds. odżywiania.

W czasie spotkania nie zabrakło także głosu w sprawie sposobów oszczędzania wody. Po zakończonej sesji naukowej podsumowano turniej o puchar dyrektora szkoły w piłce siatkowej oraz rozstrzygnięto konkurs plastyczny pt. „Woda źródłem zdrowia i życia”. Na zakończenie prozdrowotnego spotkania zaproszono obecnych do zwiedzania szkoły oraz podziwiania wystawy prac plastycznych z motywem przewodnim „wody”. Chętni mogli wziąć udział w lekcji pierwszej pomocy, skorzystać z zabiegów kosmetycznych, pomiarów ciśnienia tętniczego i BIM oraz przyglądać się pokazom pielęgnowania dziecka oraz osoby chorej i niesamodzielnej.


3 PYTANIA

Urszula Łukasiewicz – dyrektor ZMSP w Siedlcach

 

Czy akcje ph. „Dzień promocji zdrowia” są w szkole tradycją?

Tak, w tym roku to nasze prozdrowotne przedsięwzięcie obchodziło swoisty jubileusz. Po raz dziesiąty bowiem zorganizowaliśmy spotkanie, które podejmuje ważne dla naszego społeczeństwa zagadnienia. Dotychczas poświęcaliśmy czas m.in. przeciwdziałaniu narkomanii, bezpieczeństwu na drodze, prawom człowieka. Jako szkoła medyczna chcemy promować zdrowie we wszelkich jego aspektach, a zaproszenie do udziału w naszych inicjatywach zawsze kierujemy do młodzieży ponadgimnazjalnej z miasta i okolic. Konferencje wzbogacamy ciekawymi wykładami, które głoszą specjaliści z danej dziedziny.

Dlaczego w tym roku podjęto akurat temat wody?

Ponieważ coraz częściej słyszy się apele badaczy i naukowców, że w świecie zaczyna brakować wody. A to przecież może dotknąć każdego z nas. Wiele uwagi poświęca się również temu, jak mało przyjmujemy płynów, bo wszyscy cały czas gdzieś pędzimy. Ciągły brak czasu powoduje, że nie przywiązujemy wagi do tego, co i jak pijemy, a dobre nawyki żywieniowe, kształtowane już od dzieciństwa, są gwarantem dobrego zdrowia do późnej starości.

Akcję prozdrowotną połączono z ważną dla placówki rocznicą…

Zgadza się. Trzeba bowiem przypomnieć, że dokładnie rok temu naszej szkole przypisano patrona, nadając imię prof. Zbigniewa Religi. Dla zmarłego profesora zdrowie i życie były najwyższymi wartościami, co widać w filmie, który został zaprezentowany zgromadzonym podczas „Dnia promocji zdrowia”. Jesteśmy dumni z faktu, że placówce patronuje tak wspaniała postać, a w związku z tym planujemy konferencję poświęconą dziedzinie kardiologii – temu, jak dbać o swoje serce.  

GU