Region
Źródło: AWAS
Źródło: AWAS

Miasto łata budżet

Miasto pozbyło się kolejnego elementu swego majątku, który co rok zasilał kasę miejską znaczną kwotą.

Przetarg na sprzedaż czterech lokali użytkowych znajdujących się na parterze dwóch kamienic położonych przy ul. Ostrowieckiej 26 i 28 odbył się w poniedziałek, 9 grudnia, w sali konferencyjnej urzędu miasta. Wszystkie wylicytował jeden nabywca.

Decyzja przegłosowana

Choć do przetargu zgłosiły się i wpłaciły wadium trzy osoby, tylko jeden oferent przystąpił do licytacji. Kupił wszystkie za łączną kwotę blisko 1,8 mln zł. Decyzję w tej sprawie podjęli radni na czerwcowej sesji rady miasta, głosami rządzącej koalicji. Radny opozycji Sławomir Sałata zwrócił wówczas uwagę, że czynsz uzyskiwany z lokali znajdujących się na parterze kamienic przy Ostrowieckiej 26 i 28 to 140 tys. zł brutto na rok. Na komisji rewizyjnej padło stwierdzenie, że dochody Zakładu Gospodarki Lokalowej to 200 tys. zł rocznie. – Zastanawiam się, jak będzie funkcjonował ZGL, bo pieniądze nie będą wpływały, a są potrzebne na remont pomieszczeń i obiektów, w których mieszkają ludzie. Nie będzie wpływała do miasta kwota ponad 100 tys. zł. Wiem, że to przegłosujemy, ale zwracam uwagę, że jest to gospodarka wyprzedawania majątku, która prowadzi do pustki tego miasta – mówił S. Sałata.

Co dalej?

Burmistrz Witold Kowalczyk wyprzedaż majątku miasta uzasadniał znacznymi potrzebami budżetu. – Generalna przesłanka to zasilenie budżetu miasta w środki finansowe. Sprzedajemy mienie, co pozwoli na szybsze kontynuowanie zadań, które powinny być w tym mieście zrobione -tłumaczył włodarz miasta. Wyjaśniał, że w ubiegłym roku miasto spłaciło 3,5 mln zł długu. Zadłużenie [16 mln zł – red.] było spowodowane m.in. inwestycjami, w jakie bogaty był rok 2012 i na które wydano 20 mln zł. Aby uzyskać na nie środki unijne, wymagany był wkład własny.

Przypomnieć należy, że kolejnym krokiem do łatania budżetu jest podniesienie podatków od lokali użytkowych oraz zaciąganie kolejnych długów. Miasto ogłosiło dwa przetargi na udzielenie kredytów długoterminowych, w sumie na kwotę 4 mln 711 tys. zł.

Anna Wasak