Region
TK
TK

Miasto o silnych fundamentach

Dziś, patrząc na siedem dekad naszej historii, widzimy Dęblin jako miasto o silnych fundamentach, niezależne od wyzwań, jakie przed nim stawały, i przemian, z którymi musiał sobie poradzić - podkreślano podczas 70 rocznicy nadania miejscowości praw miejskich.

Dęblin to młode miasto, ponieważ został nim 13 listopada 1954 r. na mocy decyzji ówczesnej Rady Ministrów. Był to kluczowy moment w dziejach miejscowości, który stał się okazją do kolejnych jubileuszy. Tak było i w tym roku. 15 listopada w sali ślubów zwołano uroczystą sesję, w której udział wzięli przedstawiciele obecnych i byłych władz, powiatu, wojska, straży, oświaty i duchowieństwa.

Okolicznościowe przemówienie wygłosił burmistrz Roman Bytniewski. – Dęblin to miasto o wyjątkowej historii. To miejsce, gdzie od lat krzyżują się ścieżki żołnierzy, kolejarzy, przedsiębiorców i ludzi różnych zawodów. Dziś, patrząc na siedem dekad naszej historii, widzimy Dęblin jako miasto o silnych fundamentach, niezależne od wyzwań, które napotykaliśmy i przemian, jakie miały miejsce. Niezmienne pozostały: duch współpracy, oddanie mieszkańców i więzi, które nas łączą. Jubileusz to dobry moment, bo pozwala spojrzeć w przeszłość, docenić teraźniejszość i marzyć o przyszłości. To czas refleksji i zobowiązania w stosunku do pokoleń, które nadejdą. Nie możemy ich zawieść. Życzę, by Dęblin wciąż się rozwijał i stawał się miastem możliwości – mówił R. Bytniewski.

W przygotowanym specjalnie z okazji jubileuszu wystąpieniu prezes Towarzystwa Przyjaciół Dęblina Grażyna Szczepańska opowiedziała o miejscach, ludziach i wydarzeniach nie tylko 70-letniej historii miasta. Przypomniała m.in., że pierwsza wzmianka o majątku Dęblin pochodzi z 1397 r. A właścicielami tzw. klucza dęblińskiego byli kolejno: Grotowie, Tarłowie, Mniszchowie, a w czasach zaborów – Paskiewiczowie.

 

Zasłużeni

Podczas sesji odznaczono osoby, które przyczyniły się do rozwoju i promocji Dęblina. Pośmiertnie tytuł honorowego obywatela miasta na wniosek TPD nadano Czesławowi Majsterkowi, piłkarzowi i działaczowi sportowemu. Odczytując laudację, wiceprezes TPR Dariusz Pawlak zauważył, że imieniem C. Majsterka powinien być nazwany miejski stadion. Odznaczenie odebrali syn Janusz Majsterek i wnuk Tadeusz.

Z kolei medale okolicznościowe w dowód uznania za wspieranie inicjatyw samorządowych z rąk burmistrza otrzymali: rektor komendant Lotniczej Akademii Wojskowej gen. bryg. pil. Krzysztof Cur, dowódca 4 Pułku Saperów płk Jacek Zaniewski. – Wyróżnieni od lat wspierają inicjatywy samorządowe. Ich zaangażowanie w życie kulturowe i rozrywkowe miasta zasługuje na szczególne uznanie – zaznaczył Tomasz Mikusek, przewodniczący rady miejskiej.

Zwieńczeniem obchodów była Msza w kościele św. Piusa V Papieża.

Tomasz Kępka