Region
Źródło: GU
Źródło: GU

Miasto poszukuje inwestorów

Przedsiębiorcy z regionu spotkali się na I Siedleckim Forum Inwestorów, żeby porozmawiać na temat sposobu zagospodarowania obszaru w pobliżu dworca kolejowego. Miasto chce zbudować na tym terenie zintegrowane centrum przesiadkowe oraz kompleks usługowy. Do współpracy przy realizacji planów poszukiwani są prywatni inwestorzy.

– Forum to najlepszy dowód na to, że samorząd miejski działa przy otwartej kurtynie – powiedział prezydent Siedlec Wojciech Kudelski, otwierając spotkanie, które odbyło się 14 listopada w pałacu Ogińskich. – Zgłaszamy pomysł kompleksowego zagospodarowania tego niezwykle atrakcyjnego, położonego w centrum miasta terenu i szukamy partnerów. Chcemy wspólnie zastanowić się, jak wykorzystać tę przestrzeń, aby najlepiej służyła naszemu miastu – dodał prezydent. Jego zdaniem trwający kryzys to najlepszy czas do inwestowania, szukania nowych, dobrych rozwiązań, które przyniosą także zyski. – Jesteśmy otwarci na wszelkie pomysły i propozycje. Mam nadzieję, że to nasze spotkanie nie będzie ostatnim i z tego zasianego dzisiaj ziarna będziemy niebawem zbierać owoce, a zyskają na tym przede wszystkim Siedlce – podsumował Kudelski.

Atrakcyjny teren

Miasto Siedlce wspólnie z PKP PLK posiada ponad dziewięciohektarowy teren, który jest doskonałym miejscem na inwestycje. Priorytet to budowa zintegrowanego centrum przesiadkowego. Powstanie ono w otoczeniu wewnętrznej obwodnicy miasta, a także nowoczesnych rozwiązań komunikacyjnych, tworzonych w ramach przebudowy siedleckiego dworca kolejowego. Integralną częścią inwestycji będzie również budowa kilkuset miejsc parkingowych, a także nowoczesnego dworca autobusowego. – Jest to jeden z najcenniejszych terenów w Siedlcach, ale do tej pory pomijany przez inwestorów. Ma to pewne uzasadnienie historyczne. Tereny kolejowe przez lata były terenem zamkniętym – tłumaczył prowadzący spotkanie wiceprezydent Jarosław Głowacki. Jako atuty omawianego obszaru wymienił: dziesięć tysięcy pasażerów dziennie, węzeł dróg krajowych i kolejowych, pełne uzbrojenie terenu. – Dzisiaj chcemy wykorzystać olbrzymią szansę, jaką jest rozpoczęta modernizacja stacji kolejowej Siedlce. Już kilka lat temu udało się nam wynegocjować z władzami PKP budowę tunelu drogowego, który połączy obie części miasta. Dodatkowo pod torami wybudowany zostanie tunel dla pieszych. Prace już ruszyły i jest to dobry znak tego, że teren będzie doskonale skomunikowany. Ponadto miasto poprowadzi przez ten obszar trzeci etap obwodnicy miejskiej – tłumaczył wiceprezydent.

Proponowane warianty

W trakcie spotkania zaprezentowano trzy warianty ewentualnego zagospodarowania terenu. Przewidują one powstanie na nim centrum biurowo-usługowego, finansowo-wystawienniczego lub logistyczno-konferencyjnego. Z wypowiedzi uczestników forum można było wywnioskować, że największym zainteresowaniem cieszył się wariant wybudowania centrum biurowo-usługowego. Omawiany obszar uznano za zbyt cenny i reprezentacyjny, by zajmować go magazynami czy marketem budowlanym.

Kwestią otwartą jest również sposób realizacji inwestycji. W grę wchodzi zarówno partnerstwo publiczno-prywatne, koncesja na roboty budowlane, jak i długoterminowa dzierżawa terenu, dopuszczane jest również zbycie części nieruchomości.

W dyskusji głos zabrali m.in.: konsultant miasta Grzegorz Dziarski, dyrektor gabinetu prezesa Krajowej Izby Gospodarczej Michał Konwicki, Christian Spichiger z firmy Stadler, przedstawiciel PKP PLK Andrzej Aksiuto. Na spotkaniu pojawili się także przedstawiciele dużych sieci handlowych, deweloperzy z kraju i regionu, przedstawiciele lokalnych inwestorów. Obradom przysłuchiwał się m.in. poseł Krzysztof Tchórzewski i rektorzy siedleckich uczelni. Spotkanie miało charakter wstępny i sondażowy.

Spotkanie miało charakter wstępny i sondażowy, a obradom przysłuchiwali się przedstawiciele sieci handlowych, deweloperzy oraz przedstawiciele lokalnych inwestorów.


MOIM ZDANIEM

Wojciech Kudelski – prezydent Siedlec

 

Dzięki forum osiągnięto podstawowy cel – nagłośniliśmy problem, który musimy rozwiązać. Zaprosiliśmy ludzi, którzy mają pieniądze i doświadczenie. Myślę, że nastąpiła wymiana poglądów, powiedzieliśmy o tym, czego oczekuje miasto. Mam nadzieję, że efektem tego spotkania będą rozmowy z inwestorami, którzy widzą w tym dobry interes. Chodzi o to, żeby spełnić oczekiwania wszystkich podmiotów uczestniczących w przygotowaniu terenu pod zintegrowane centrum przesiadkowe. Miasto skorzysta na realizacji przedsięwzięcia, bo stworzenie dobrych warunków do zatrzymywania się przyciągnie ludzi, którzy przemierzają trasę z północy na południe, z zachodu na wschód. W świat pójdzie informacja, że jest tu dobre miejsce do zrobienia sobie przerwy w podróży. Dla biznesmena zyskiem będzie dochód z obiektu, który tam wybuduje. Każdy z nas od czasu do czasu dokądś wyjeżdża i takie miejsce przesiadkowe jest bardzo potrzebne. Wykonanie dwóch tuneli pod torami, wybudowanie trzeciego etapu obwodnicy oraz powstanie centrum przesiadkowego będzie miało zdecydowany wpływ na rozwój naszego miasta.

KO