Region
Źródło: BZ
Źródło: BZ

Miasto to ludzie

W ostatnią wrześniową niedzielę na skwerze Armii Krajowej w Międzyrzecu Podlaskim odsłonięty został pomnik wyjątkowych międzyrzeczan pn. „Miasto to Ludzie”. Znalazło się na nim ponad 140 nazwisk.

W centralnym punkcie skweru postawiony został pomnik w kształcie herbu Międzyrzeca Podlaskiego. Pomnik zaprojektował miejski architekt Andrzej Filipiuk, wykonany został przez kowala-artystę Roberta Kołodziejczuka, a sfinansowany został przez anonimowych sponsorów.

Dzięki ich wsparciu zorganizowano także bankiet w sali konferencyjnej urzędu miasta – z myślą o wszystkich, których nazwiska znalazły się na pomniku, a noszących tytuł Honorowy Obywatel Miasta, Zasłużony dla Miasta, Międzyrzeczanin Roku oraz będących laureatami certyfikatów „Zwykły-Niezwykły Międzyrzeczanin”.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w kościele św. Mikołaja. Druga jej część odbyła się na skwerze AK.

– Wiedząc o tym, że pamięć ludzka jest ulotna, postanowiliśmy ocalić nazwiska wyjątkowych międzyrzeczan od zapomnienia, budując pomnik – mówił burmistrz Artur Grzyb. – W kolejnych latach będziemy wypełniać go, tak by w efekcie stworzyć jednolita bryłę zapisaną tysiącami nazwisk – dodał. – Ludzie, których nazwiska znalazły się lub znajdą na pomniku, są bohaterami czasów pokoju, żyją i pracują dla naszej małej ojczyzny – Międzyrzeca Podlaskiego. Żołnierze AK byli cichymi bohaterami czasów wojny – mówił, uzasadniając lokalizację pomnika.

BZ