Kultura
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Miasto w kadrze

Wernisaż pokonkursowej wystawy fotografii „Radzyń to nie tylko Pałac” odbył się w piątek, 25 kwietnia, w galerii Radzyńskiego Ośrodka Kultury i Rekreacji. Przy okazji wręczono też upominki dla członków Szkolnego Koła Fotograficznego „Zoomik”, którzy zwyciężyli w konkursie zorganizowanym w ramach Ogólnopolskiego Programu „Zachowaj trzeźwy umysł”.

Bez wątpienia wizytówką miasta, jego atutem i jednocześnie niezwykle fotogenicznym obiektem jest rezydencja Potockich. Jednak Radzyń Podlaski ma także wiele innych urokliwych zakątków i interesujących ludzi.

 Okazją do pokazania tej drugiej strony miasta były obchodzone w marcu po raz 15 Polsko-Węgierskie Dni Przyjaźni. Radzyń jest miastem partnerskim węgierskiego Egyeku – odbitki zdjęć zawiezionych na Węgry można oglądać na wystawie w Galerii Oranżeria.

– Myślę, że mamy się czym pochwalić – podsumował przewodniczący rady miasta Jacek Piekutowski, który wspólnie z burmistrzem Witoldem Kowalczykiem wręczył nagrody zwycięzcom. Pierwsze miejsce w konkursie zajął Janusz Wlizło, drugie – Łukasz Lewandowski, trzecie jury przyznało Bartłomiejowi Rączce, a czwarte Sylwii Bigałce.

***

„Radzyń Podlaski – piękne miasto z duszą, piękni ludzie” to z kolei tytuł zestawu zdjęć, który zwyciężył w ogólnopolskim konkursie „Nasza Piękna Okolica”, zorganizowanym w ramach programu „Zachowaj trzeźwy umysł”.

Autorami fotografii są dzieci z działającego w Szkole Podstawowej nr 1 – SKF Klubu Miłośników Fotografii „Zoomik”. Założycielem i opiekunem koła jest pasjonat fotografii J. Wlizło. Autorami zwycięskiego zestawu zdjęć są: Dominika Matuszewska, Bartek Michaluk i Paweł Cholewa z klas VI, Klara Świć z kl. V oraz Kornelia Niebrzegowska i Martyna Ostasiewicz z kl. IV. Uczniowie SP nr 1, przy której działa „Zoomik”, zaprezentowali zestaw zdjęć pt. „Radzyń Podlaski – piękne miasto z duszą, piękni ludzie”, zachwycając nimi jury i pokonując 441 innych zestawów. Jedna z uczennic – Klaudia Miszczuk dostała wyróżnienie w prestiżowym XIII Ogólnopolskim Konkursie Fotografii Dzieci i Młodzieży w Koszalinie „Człowiek, świat, przyroda”. Spośród prawie 3,2 tys. prac 708 autorów z całej Polski aż dziewięć siedmiorga członków „Zoomika” zostało zakwalifikowanych na pokonkursową wystawę. 

Nagrodą dla Klaudii jest bezpłatny udział w trzydniowych warsztatach plenerowych – X Ogólnopolskich Młodzieżowych Spotkaniach z Fotografią nad morzem w Darłówku.

Podczas piątkowego spotkania również młodzi członkowi SKF otrzymali nagrody. 

Anna Wasak