Kościół
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Między Janowem a Trzebieszowem

Sufragan diecezji podlaskiej Józef Twarowski (1797-1866) to - można odnieść wrażenie - postać ukryta w cieniu, a bardzo znacząca i zasłużona dla historii zarówno diecezji, jak i Trzebieszowa. Poświęcenie odrestaurowanej krypty oraz trumien zmarłych biskupów łuckich i podlaskich w Janowie Podlaskim to dobra okazja, by o nim przypomnieć.

Uroczystość poświęcenia odnowionej krypty w kolegiacie Trójcy Świętej miała miejsce 24 stycznia. Ponownie spoczęły w niej szczątki czterech biskupów urzędujących w dawnej stolicy diecezji: bp. Adama Naruszewicza, bp. Franciszka Kobielskiego, bp. Antoniego Wołłowicza i bp. Józefa Twarowskiego. J. Twarowski urodził się 14 marca 1797 r. we wsi Brzeźnica w powiecie brańskim (woj. podlaskie) w rodzinie szlacheckiej. Nauki początkowe pobierał w domu, następnie uczył się w gimnazjum oo. pijarów w Drohiczynie, które ukończył z wyróżnieniem. W 1817 r. wstąpił do Seminarium Duchownego w Janowie Podlaskim.

Święcenia kapłańskie otrzymał 19 czerwca 1821 r. z rąk biskupa podlaskiego Feliksa Lewińskiego (studia seminaryjne trwały wówczas cztery lata). O zdolnościach intelektualnych i postawie moralnej młodego kapłana świadczy fakt, że już wkrótce został wykładowcą w seminarium, a od 1834 r. rektorem tej uczelni.

4 czerwca 1829 r. bp Jan Marceli Gutkowski mianował ks. J. Twarowskiego proboszczem parafii w Trzebieszowie. Urząd ten ks. Twarowski sprawował przez 27 lat, do 11 grudnia 1856 r. Ze względu na liczne obowiązki w seminarium i konsystorzu (ówczesnej kurii biskupiej) rezydował w Janowie, a trzebieszowską parafią zarządzali księża wikariusze – administratorzy: ks. Michał Lisiecki i ks. Alojzy Radzikowski.

 

Administrator i biskup pomocniczy

Ks. J. Twarowski oprócz zajęć dydaktycznych w seminarium pełnił także jeszcze inne funkcje kościelne – był sędzią w konsystorzui kanonikiem w kapitule katedralnej. W 1855 r. został natomiast administratorem diecezji, zastępując ks. prał. Bartłomieja Radziszewskiego, któremu powierzono kierowanie diecezją po internowaniu bp. J.M. Gutkowskiego przez władze carskie w 1840 r.

23 września 1857 r. – na prośbę bp. Szymańskiego – ks. J. ...

LA

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł