Opinie
Źródło: Mariusz Szachowski / Wydawnictwo Bernardinum
Źródło: Mariusz Szachowski / Wydawnictwo Bernardinum

Między tajemnicą a stereotypem

Uśmiechnięte, pełne pasji, kochające życie i ludzi. Skąd to mają? Od Tego, któremu zaufały na przepadłe. Każda z nich przekonuje, że szczęście mieszka także za klasztornym progiem.

Kilka miesięcy temu na rynku wydawniczym pojawiła się książka, którą podobno trzeba przeczytać dwa razy. Takie opinie dotarły do jej autorki Marzeny Juraczko. „Drogi do szczęścia. Rozmowy z siostrami zakonnymi” to jej pierwsza książkowa publikacja. Zawarła w niej siedem wciągających wywiadów i sporo pięknych zdjęć. - Słyszałam głosy, że tę książkę trzeba przeczytać po raz pierwszy dla samych rozmów z siostrami i drugi, aby zaczerpnąć coś dla siebie z ich mądrości i świadectwa, bo te wywiady śmiało można tak nazwać. Chciałam oddać, jak żyją i funkcjonują siostry w XXI w. Zależało mi, by uczynić to bez koloryzowania, stereotypów i medialnego oszukiwania.

Postanowiłam pokazać ich codzienność: jak wierzą, pracują i przeżywają swoje powołanie. Jako dziennikarka z 20-letnim stażem, ale i osoba wierząca spotykam się z wieloma nieprawdziwymi opiniami oraz wyobrażeniami na ich temat. Ta książka ma być głosem pochodzącym od samych zainteresowanych. Siostry opowiedziały mi o wielu osobistych i duchowych przeżyciach oraz przemyśleniach – mówi M. Juraczko.

 

Nie do końca planowane

W gronie zaproszonych sióstr znalazły się zarówno te, które znamy z katolickiej prasy i portali, jak i te zupełnie nierozpoznawalne. Wielu z nas kojarzy bowiem apostolinkę s. Annę Marię Pudełko, która pomaga osobom rozeznającym powołanie i tłumaczy tajemnice kobiecej duszy. W medialnym świecie znana jest też s. Jolanta Glapka ze Zgromadzenia Sacré Coeur, o której opowiada książka „Siostra na krawędzi”. W polskim światku rozpoznawalna jest również dominikanka s. Tadeusza Frąckiewicz, która przez wiele lat posługiwała w Kamerunie. Swoimi zakonnymi doświadczeniami z M. Juraczko podzieliły się także kapucynka NSJ s. Agnieszka Miduch, franciszkanka s. Ancilla Dziarska, s. ...

AWAW

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł