Rozmaitości

Miejsce dla wszystkich

W zmodernizowanym budynku po dawnej szkole otwarto Centrum Aktywności i Integracji Społecznej w Strzakłach.

W obiekcie będą odbywały się warsztaty, prelekcje, wystawy rękodzieła, promocje produktów regionalnych oraz imprezy szerzące integrację wielopokoleniową. - Z myślą o seniorach chcemy poszerzyć ofertę aktywności. Mamy tutaj np. 21 miejsc noclegowych idealnych jako miejsce odpoczynku. Będziemy wypożyczać sprzęt rehabilitacyjny.

Zaplanowaliśmy również obszar do rekreacji, będzie siłownia na świeżym powietrzu oraz miejsce do spotkań plenerowych – wylicza wójt gminy Międzyrzec Podlaski Krzysztof Adamowicz.

Ważnym aspektem działalnością placówki ma być kuchnia prowadzana przez Międzyrzecką Spółdzielnię Socjalną Razem. – Chcemy w sposób ekologiczny przygotowywać posiłki do szkół z terenu gminy. Mamy również pomieszczenia do prowadzenia warsztatów- mówi Elżbieta Chodzińska, prezes spółdzielni. Na terenie obiektu powstał również zadaszony amfiteatr, dzięki czemu możliwa będzie organizacja koncertów czy spektakli.

 

Nie tylko seniorzy

Jak zapewnia wójt K. Adamowicz, w obiekcie miejsce dla siebie znajdą nie tylko seniorzy, ale też dzieci czy młodzież. – Myślę tu m.in. o planach organizacji imprez plenerowych, zewnętrznej siłowni, miejscu na grill i ogniska. Mamy również spory parking, w tym dla osób niepełnosprawnych – zaznacza włodarz. Wartość inwestycji to 7.9 mln zł, z czego 5 mln zł to dofinansowanie ze środków unijnych. Reszta została pokryta z wkładu własnego i środków krajowych.

 

Centrum życia gminy

Władze gminy chcą, by obiekt stał się centrum życia gminy Międzyrzec Podlaski – Jest to takie dopełnienie aktywności na naszym terenie, poza świetlicami, domami kultury czy klubami seniora. Tu, w pięknych okolicznościach przyrody, również będziemy mogli obcować z kulturą i sztuką – mówi zastępca wójta Michał Teofilski. – Ważnym aspektem jest umożliwienie udziału w szkoleniach i warsztatach. Już niedługo odbędą się warsztaty krawieckie. Ponieważ całość działa nieodpłatnie, każda instytucja czy stowarzyszenie może wykorzystać miejsce na swoje cele. Już teraz planujemy tutaj Dzień Strażaka, który odbędzie się w maju – dodaje.

 

Wkrótce kolejne

Już wkrótce w gminie powstanie kolejne centrum. W Halasach ma się otworzyć Centrum Aktywności Kulturalnej. na ten cel w budżecie na 2024 r. zabezpieczono już środki z Polskiego Ładu w wysokości 675 tys. zł. – Seniorzy, młodzież i dzieci prężnie działają na terenie naszej gminy. Kolejne centrum na pewno posłuży wielu pokoleniom naszych mieszkańców, ale o szczegółach będzie rozmawiać w późniejszym terminie. Za chwilę zostanie ogłoszony przetarg – wyjaśnia wójt Adamowicz.

Magdalena Frydrychowska