Historia
Muzeum Treblinka
Muzeum Treblinka

Miejsce, które powinno łączyć

Do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wpłynęło pismo, w którym dr hab. Elżbieta Janicka żąda m.in. usunięcia z terenu Muzeum Treblinka krzyży oraz pomnika „rzekomego polskiego Sprawiedliwego”.

Memorandum - jak zatytułowano dokument - poprzedziła publikacja w „Gazecie Wyborczej” artykułu pt. „Negacjonizm po polsku”, w którym E. Janicka, badaczka antysemityzmu i Zagłady, nie tylko pisze o „tłumach okolicznych mieszkańców z butelkami wody w dłoniach, w nadziei na złoto i brylanty”, ale też że „dawne śmiertelne targowisko przypomina dzisiaj powierzchnię reklamową”.

Z kolei w „Memorandum” wskazuje, iż w artykule przedstawiła „negacjonistyczne, antysemickie wzory narracji wpisywane w (…) przestrzeń przez Muzeum Treblinka”.

Edward Kopówka, dyrektor Muzeum Treblinka, przyznaje, że otrzymał za pośrednictwem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Memorandum” autorstwa E. Janickiej. – Odpowiedź na zarzuty przesłałem za pośrednictwem MKiDN – tłumaczy, dodając, że na razie nie podjęto żadnych działań w sprawach poruszanych w tym piśmie.

 

Usunąć!

A wynika z niego, że autorka żąda „usunięcia ingerencji stanowiących najbardziej brutalne pogwałcenie prawdy historycznej”, czyli m.in. pomnika „rzekomego polskiego Sprawiedliwego” w miejscu dawnej stacji kolejowej we wsi Treblinka. Mowa o Janie Maletce, który został upamiętniony przez Instytut Pileckiego w ramach programu „Zawołani po imieniu” – mającego przywołać sylwetki Polaków zabitych przez Niemców za pomoc Żydom w czasie II wojny światowej.

I. ...

JAG

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł