Rozmaitości
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Miejsce rehabilitacji i życia

Jubileusz 20-lecia świętują w tym roku uczestnicy i pracownicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Miętnem, najstarszej z dwóch tego typu placówek w powiecie garwolińskim.

By stworzyć osobom niepełnosprawnym, niezdolnym do podjęcia pracy możliwość rehabilitacji społecznej i zawodowej w zakresie pozyskiwania lub przywracania umiejętności niezbędnych do podjęcia zatrudnienia, 20 lat temu z inicjatywy Alicji Piechniak powołano do życia Warsztaty Terapii Zajęciowej w Miętnem. Aktualnie w placówce przebywa 30 osób z upośledzeniami umysłowymi, chorobami psychicznymi, neurologicznymi czy niepełnosprawnością sprzężoną, które ukończyły szkoły specjalne. - Mamy sześć pracowni tematycznych, w każdej po pięć osób i jeden terapeuta. Prowadzimy rehabilitację, zakupiliśmy atlas do ćwiczeń. Staramy się jak najbardziej usprawnić te osoby ruchowo, bo to jest podstawa, bardzo ważne dla naszych podopiecznych - mówi Katarzyna Wawro, kierowniczka placówki.

W sześciu pracowniach: krawieckiej, działań twórczych, umiejętności społecznych, przyrodniczo-gospodarczej, plastycznej i artystycznej, uczestnicy realizują się wraz ze swoimi terapeutami, którzy starają się podopiecznym urozmaicić zajęcia. Młodzież uczęszcza również na basen w Zespole Szkół w Miętnem.

 

Pokazać dorobek wychowanków

Do jubileuszu placówka przygotowuje się już od dawna. Będzie on obchodzony 6 czerwca. – W tym dniu pragniemy podsumować naszą działalność i pokazać dorobek wychowanków. Planujemy wielką wystawę prac. Wyroby naszych podopiecznych wystawiane są i sprzedawane, a uzyskane w ten sposób pieniądze przeznaczamy m.in. na coroczne wycieczki turystyczno-krajoznawcze. Chcemy również pochwalić się pamiątkami z konkursów, różnego rodzaju olimpiad tematycznych, zawodów sportowych, paraolimpiad, a także ukazać historię minionych dni zapisaną na fotografiach – podkreśla K. Wawro. I dodaje, aby nie zapominać o sponsorach. To dzięki nim udało się kupić samochód, który dowozi uczestników na zajęcia warsztatowe.

Waldemar Jaroń