Region
Miejsce spotkań i zabawy

Miejsce spotkań i zabawy

W gminie Łuków oddano do użytku świetlice w Karwaczu oraz Malcanowie. Do końca wakacji w trzech kolejnych miejscowościach dzieci będą miały nowe, profesjonalne place zabaw.

W niedzielę, 20 lipca, odbył się festyn w Karwaczu, który stał się okazją do oficjalnego i uroczystego oddania oraz poświęcenia świetlicy wiejskiej. Inwestycję wykonała firma Inwest Jarosława Ciołka. Koszt przedsięwzięcia to 462 tys. zł, z czego dofinansowanie ze środków unijnych, pozyskane za pomocą Lokalnej Grupy Działania Razem Ku Lepszej Przyszłości, wyniosło 220 tys. zł.

 – Historia budowy świetlicy sięga kilku albo kilkunastu lat. W miejscu, gdzie stoi nowy budynek, była dawna garbarnia. Poprosiliśmy o wykonanie ekspertyzy, która miała określić stan techniczny budowli. W jej wyniku okazało się, że lepiej jest postawić nowy budynek niż remontować obecny. Gdybyśmy zdecydowali się na remont, nigdy nie osiągnęlibyśmy tego, co chcemy – wyjaśnia wójt gminy Łuków Mariusz Osiak.

W Karwaczu nie ma na razie żadnych organizacji, ale mieszkańcom zależało na powstaniu świetlicy. W miejscowości mieszkają 344 osoby. Władze gminy mają nadzieję, że życie lokalne stanie się teraz bardziej urozmaicone.

Małym też się należy

Choć Malcanów jest mniejszą miejscowością od Karwacza i żyje tu mniej ludzi, to nie oznacza, że nie może w niej być świetlicy wiejskiej. W tym roku pojawiła się długo wyczekiwana placówka. – Mieszka tu 148 osób, ale mieszkańcy od wielu lat zabiegali o miejsce spotkań. Problemem był brak placu, ale sołtys Janusz Mazurek postanowił odsprzedać część swojej działki – przypomina okoliczności powstania drugiej świetlicy wójt gminy. I dodaje: – Musimy przestać myśleć, że świetlice wiejskie pełnią funkcję sal weselnych. Tu mają odbywać się spotkania ludności oraz uroczystości lokalne. Mam nadzieję, że życie będzie się koncentrowało właśnie wokół tych placówek.

Koszt wykonania inwestycji to 365 tys. zł, z czego dofinansowanie wyniosło 125 tys. zł.

Przyczółek artystów

Świetlica wiejska to nie tylko miejsce spotkań mieszkańców danej miejscowości. Zupełnie inną funkcję ma spełniać planowana w najbliższej przyszłości placówka w Klimkach. Prace mogłyby się już rozpocząć, ponieważ gmina posiada grunt, ale potrzebna jest zmiana planu zagospodarowania przestrzennego. Prace na tym placu budowy będą wykonywane etapami. W tym roku, po dokonaniu niezbędnych zmian w planie zagospodarowania przestrzennego, gmina przeznaczy na świetlicę w Klimkach 100 tys. zł. – Powstanie tu miejsce dla członków Stowarzyszenia Artystów i Twórców Gminy Łuków. Działać będą pracownie, gdzie będą mogły odbywać się zajęcia artystyczne dla uczniów. To bardzo urokliwe miejsce, na uboczu, na skraju lasu – tłumaczy wójt.

Coś dla dzieci

Gmina Łuków nie buduje jedynie świetlic. Pod koniec wakacji powstaną trzy profesjonalne place zabaw dla najmłodszych mieszkańców. Staną w miejscowościach: Zarzecz Łukowski, Suleje i Szczygły Dolne. Gmina otrzymała na każdy z nich dofinansowanie ze środków unijnych po 25 tys. zł. Pieniądze pochodzące z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich z działania o nazwie „Małe projekty” na ten cel zdobyła LGD. Trzy place wykona, wyłoniona w drodze zapytania ofertowego, firma Drogbud. Gmina do każdego z obiektów dołoży jedynie 7 tys. zł.

Wioletta Ekielska