Diecezja
Źródło:
Źródło:

Miejsce wsłuchania w głos Zmartwychwstałego

W niedzielę, 30 kwietnia, we wsi Kobylany k. Terespola bp Kazimierz Gurda dokonał poświęcenia rzymskokatolickiej kaplicy pw. Miłosierdzia Bożego.

W homilii bp K. Gurda nawiązał do Ewangelii o spotkaniu Jezusa z uczniami w drodze do Emaus. Apostołowie rozpoznali swego Pana dopiero przy łamaniu chleba. Ksiądz biskup wskazał na tabernakulum, gdzie znajduje się Jezus w postaci hostii, jak również do faktu, że Jezusa nie widzimy, ale wierzymy, że jest z nami pod postacią chleba i wina podczas każdej Mszy św.

Eucharystii przewodniczył biskup siedlecki. Mszę św. koncelebrowali dziekan terespolski i proboszcz parafii Trójcy Świętej w Terespolu ks. kan. Zdzisław Dudek oraz proboszcz neounickiej parafii w Kostomłotach ks. kan. Zbigniew Nikoniuk. Do Kobylan przybyli również księża pracujący w terespolskiej parafii obecnie – ks. Zbigniew Rozmysł, ks. Daniel Wojciechowski, wcześniej – ks. prałat Ryszard Andruszczak, ks. kan. Jacek Owsianka, ks. kan. Jacek Świątek, a także pochodzący z Kobylan ks. Grzegorz Bindziuk i br. Marek Kuźnicki, pallotyn, jak również liczne grono parafian i zaproszonych gości.

Pod znakiem Bożego miłosierdzia

Uroczystość rozpoczęło procesyjne wejście ordynariusza do świątyni. Księdza biskupa przywitali: duchowni, siostry albertynki z Warszawy i siostry karmelitanki z Kodnia, Komitet Budowy Wspólnota Wsi Kobylany oraz sołtys wsi Halina Ostapczuk. Ks. Z. Dudek podkreślił fakt, że bp K. Gurda jest czcicielem miłosierdzia Bożego; nieprzypadkowo też jako termin poświęcenia kaplicy ordynariusz siedlecki wskazał 30 kwietnia – tego dnia w 2000 r. miała miejsce kanonizacja s. Faustyny Kowalskiej. Ksiądz dziekan poinformował również, że ofiary złożone tego dnia na tacę przeznaczone zostaną na zakup ławek, a regularne niedzielne Msze św. w kaplicy w Kobylanach będą odprawiane o 7.30.

Pan jest z nami

W homilii bp K. Gurda nawiązał do Ewangelii o spotkaniu Jezusa z uczniami w drodze do Emaus. Apostołowie rozpoznali swego Pana dopiero przy łamaniu chleba. Ksiądz biskup wskazał na tabernakulum, gdzie znajduje się Jezus w postaci hostii, jak również do faktu, że Jezusa nie widzimy, ale wierzymy, że jest z nami pod postacią chleba i wina podczas każdej Mszy św.

Kaznodzieja zaznaczył również, że kaplica w Kobylanach staje się obiektem sakralnym oddanym Panu Bogu. Tu będzie sprawowana Liturgia i tu będzie znajdował się Najświętszy Sakrament. Nie byłoby to możliwe bez zmartwychwstania Jezusa, który ukazał swoje Bóstwo. Bp Gurda podkreślił, że kobylańska świątynia staje się miejscem wsłuchania w głos Zmartwychwstałego, a witraż w głównym ołtarzu przypomina o Bożym miłosierdziu.

Wielkie dzieło

W trakcie uroczystości biskup odmówił okolicznościowe modlitwy, dokonał poświęcenia i okadzenia ołtarza, ścian świątyni i tabernakulum. Na stół ołtarzowy został założony biały obrus, wniesiono naczynia liturgiczne, zapalono też świece. Uroczystości towarzyszyła bogata oprawa muzyczna w wykonaniu terespolskiego chóru parafialnego oraz scholi z Kobylan.

Bp K. Gurda podziękował i pogratulował wszystkim zaangażowanym w to wielkie dzieło. Ks. J. Świątek odczytał akt pobłogosławienia krzyża i świątyni. Na zakończenie wójt gminy Terespol i sołtys wsi Kobylany podziękowali wszystkim duchownym, wykonawcom, służbie liturgicznej chórowi, scholi i obecnym za udział. Parafianie z Kobylan otrzymali ikonę Matki Bożej od braci prawosławnych z sąsiadującej z kaplicą cerkwi pw. Michała Archanioła.

Po zakończeniu części religijnej zaplanowano posiłek oraz występy lokalnych grup artystycznych, m.in. Łobaczewianek i Dobrynianek.


Rozmowy komitetu budowy z kurią siedlecką zostały podjęte w 2012 r. W 2013 r. komitet uzyskał pozwolenie na budowę. Prace rozpoczęto w 2014 r. Kamienie węgielne – z miejsca narodzin Chrystusa oraz z Grobu Pańskiego – zostały wmurowane 19 lipca 2014 r.

Adam Jastrzębski