Diecezja
Źródło: MK
Źródło: MK

Miejsce wzrostu wiary

5 listopada parafia pw. św. Antoniego Padewskiego w Turowie świętowała jubileusz 80-lecia powstania i budowy kościoła. Dziękczynnej Mszy św. połączonej z udzieleniem sakramentu bierzmowania grupie młodzieży przewodniczył bp Kazimierz Gurda.

W uroczystość wpisała się także inscenizacja historyczna i pokaz multimedialny poświęcone historii parafii, agapa dla parafian i zaproszonych gości oraz piknik dla dzieci i młodzieży, zakończone zabawą w miejscowym domu kultury. Uroczystości poprzedziło trzydniowe przygotowanie duchowe, któremu przewodniczył ks. Tomasz Kostecki. - Przeżywamy dzień pamięci o wielkich turowiakach, którzy budowali tę świątynię całym sercem, z wielkim oddaniem i z ogromną determinacją. Chcielibyśmy do niej sięgać, aby jeszcze bardziej czuć się Kościołem odpowiedzialnym w czasach, w których żyjemy. Dziś pozostaje nam budowanie Kościoła duchowego - podkreślał ks. Jerzy Cąkała, proboszcz parafii.

W jubileuszu wzięło udział blisko 20 kapłanów, w tym księża z parafii dekanatu radzyńskiego, na czele z ks. kan. Andrzejem Kieliszkiem, proboszczem parafii Trójcy Świętej w Radzyniu Podlaskim, z której to w listopadzie 1936 r. wyodrębniona została filia duszpasterska w Turowie. Obecni byli księża wywodzący się z parafii: ks. Marek Wajszczuk oraz ks. Adam Całus, dawny proboszcz parafii ks. Bronisław Giersz oraz oo. franciszkanie konwentualni z Siedlec i Lublina. Siostry zakonne pochodzące z parafii reprezentowała s. Teresa Wyrębek, albertynka. – Łączę się stale z parafią. Cenię bardzo tutejsze życie parafialne; modlę się za księdza proboszcza, modlitwą wspieram wszystkich parafian – mówiła wzruszona. Szczególnymi gośćmi jubileuszu byli członkowie rodziny ks. Eugeniusza Petrykowskiego, pierwszego proboszcza parafii i budowniczego świątyni, którego grób znajduje się na miejscowym cmentarzu.

 

Patrzeć z perspektyw wiary

W homilii bp K. Gurda nawiązywał do historii powstania parafii, ogromnej determinacji i zaangażowania parafian przy budowie świątyni. – Na budowę kościoła trzeba patrzeć z perspektywy wiary; to miejsce ma służyć przekazowi i wzrostowi wiary, pogłębieniu relacji z Bogiem – przypominał. Podczas Mszy św. pasterz Kościoła siedleckiego udzielił sakramentu bierzmowania 40-osobowej grupie młodzieży. Zwracając się do rodziców, podkreślał, że to właśnie oni są pierwszymi świadkami wiary dla swoich dzieci – Zadania rodziców nie kończą się w dniu przyjęcia przez ich synów i córki sakramentu bierzmowania. Waszym zadaniem jest dalej świadczyć o Jezusie i swojej wierze w Niego. Młodzież zapowiadała, że będzie odważna w wyznawaniu wiary; jednak pierwszymi jej świadkami pozostajecie wy. Młodzież będzie świadczyła o Chrystusie i będzie mówiła, że wierzy, jeżeli będzie to słyszała od taty i mamy, jeżeli będzie widziała ich modlących się, uczestniczących we Mszy św., przystępujących do sakramentów – podkreślał kaznodzieja. Apelował, by wspólnota, która obchodzi jubileusz wybudowania świątyni, na co dzień budowała Kościół duchowy. – Cieszę się, że z tej parafii pochodzą księża i siostry zakonne. Liczę na to, że może spośród tych, którzy dzisiaj przystąpili do sakramentu bierzmowania, będą nowi kandydaci do kapłaństwa i kandydatki do życia konsekrowanego. Módlcie się o powołania – mówił, zwracając się do młodych.

 

Historia w teraźniejszości

W drugiej części jubileuszowego spotkania, które kontynuowane było w domu kultury, wybrzmiała 80-letnia historia parafii. Jej początki związane z fundatorami kościoła: hr. Arturem Potockim i jego żoną Marią, ogromną determinację mieszkańców wioski w staraniach o świątynię przypomniały dzieci i młodzież z miejscowej szkoły podstawowej, przygotowane pod kierunkiem nauczycielek: Elżbiety Kancik i Hanny Malczuk. W niezwykle sugestywnej inscenizacji historycznej, sięgającej lat 30 XX w., przenieśli zebranych w realia ówczesnego Turowa, przypominając też postać znakomitego organizatora parafii i budowniczego kościoła ks. E. Petrykowskiego. W kontekście zwieńczonych sukcesem starań wzruszająco wybrzmiał polonez w wykonaniu najmłodszych turowiaków. Dopełnieniem inscenizacji stała się prezentacja multimedialna przypominająca historię parafii i budowę kościoła w dokumentach i starych fotografiach, przygotowana przez Krzysztofa Szczepaniuka. Potem był czas na wspólną biesiadę gości i parafian, wspomnienia, a także piknik dla dzieci i młodzieży zorganizowany pod specjalnie rozstawionym namiotem. Zabawa taneczna kilku pokoleń parafian trwała do późnych godzin wieczornych. 80-lecie powstania parafii i kościoła uwiecznione zostało w specjalnie wybitym okolicznościowym medalu.


Parafia pw. Św. Antoniego Padewskiego w Turowie została erygowana 16 listopada 1936 r. dekretem bp. Henryka Przeździeckiego. Uroczystej Mszy św. z wmurowaniem kamienia węgielnego przewodniczył 29 czerwca 1937 r. ks. infułat Henryk Osiński. On też już 12 grudnia poświęcił nowy kościół. Powstał on dzięki fundacji hr. Artura Potockiego i jego żony Marii, a także dzięki wielkiej determinacji i ofiarności parafian. Przez kolejne lata świątynia była doposażana. W 1970 r. bp Jan Mazur konsekrował kościół.

W ostatnich latach przed jubileuszem 80-lecia kościół przeszedł gruntowną renowację: powstało nowe prezbiterium z ołtarzem głównym i ołtarzami bocznymi, wykonano nowe tabernakulum, świątynia została odmalowana, zawisł w niej witraż przedstawiający św. Antoniego. W marcu br. do kościoła trafiły z Padwy relikwie patrona parafii, którego kult sięga tu przełomu XIX i XX w. Specjalna tablica upamiętniła fundatorów kościoła – A. i M. Potockich. Nowy, kamienny ołtarz i drewniany krzyż stanęły także na miejscowym cmentarzu. Od 2011 r. proboszczem parafii jest ks. J. Cąkała, którego zaangażowanie w życie parafii i zmysł organizacyjny porównywane są często do postawy pierwszego proboszcza ks. E. Petrykowskiego.

Małgorzata Kołodziejczyk