Aktualności
Miejsce z potencjałem

Miejsce z potencjałem

Rosną szanse zagospodarowania jednego z piękniejszych miejsc w Dęblinie. Chodzi o pas zieleni nad Wisłą przy Miejskim Domu Kultury.

Samorząd przystąpił do projektu – zrzeszającego województwa lubelskie, mazowieckie, podkarpackie i świętokrzyskie – pn. „Blue Valley – Wiślanym Szlakiem”. Inicjatywa zakłada utworzenie na tych terenach wspólnego produktu turystycznego składającego się z nowoczesnej trasy rowerowej oraz infrastruktury kajakowej i kamperowej wzdłuż rzeki Wisły i jej dorzecza.

– Nas najbardziej interesowałaby infrastruktura w postaci miejsca obsługi rowerów. Chcielibyśmy zbudować zaplecze kajakowe. Idealnie nadaje się do tego miejsce przy siedzibie MDK – mówi burmistrz miasta Beata Siedlecka.

Wspólnymi siłami

Aby zdobyć środki na ten cel samorząd wspólnie z Rykami i Stężycą przystąpił do projektu Miejskie Obszary Funkcjonalne w ramach Zintegrowanych Inwestycji Funkcjonalnych. Pojawił się też pomysł, by pomiędzy Wisłą a jej wałem utworzyć amfiteatr. – Przygotowaliśmy już nawet miejsce, przenosząc pomnik Wojska Polskiego, który wraz z kurhanem zajmował tę przestrzeń – podkreśla B. Siedlecka.

Dyrektor MDK Anna Żaczek przyznaje, że zagospodarowanie Wisły jest potrzebne. – Są tu chyba najpiękniejsze widoki w całym Dęblinie. Mieszkańcy chętnie tu przychodzą, choć brakuje im zaplecza. Jeśli takie się pojawi, na pewno skorzysta z niego i dom kultury – twierdzi.

Uratować, co się da

Kilkadziesiąt lat temu nad Wisłą istniała przystań, z której mieszkańcy korzystali nie tylko dęblinianie. – Pod koniec lat 60 powstał murowany budynek. Do dyspozycji były żaglówki, kajaki – wspomina Janusz Mońka, pasjonat żeglarstwa i emerytowany pracownik Wojskowych Zakładów Inżynierskich, dodając, że dbano też o brzeg Wisły.

Dzisiaj pozostałości po dawnej przystani próbują ratować członkowie stowarzyszenia na rzecz jej odbudowy. – Gdyby miastu udało się pozyskać pieniądze, można byłoby przywrócić świetność tego miejsca. Pomogłoby choćby tylko nadlanie betonu na nabrzeże. Przydałaby się też np. promenada wzdłuż Wisły, bo przychodzi tu wiele osób – zaznacza J. Mońka.

Władze Dęblina informują, że pomysły uzgadniane będą z liderem projektu, który przyjedzie do miasta i przyjrzy się planowanej i inwestycji.

Tomasz Kępka