Region
UM Włodawa
UM Włodawa

Miejski inhalator

Przy Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji we Włodawie powstała tężnia solankowa. Mieszkańcy i turyści już mogą z niej korzystać.

Inwestycję zrealizowano dzięki środkom, które miasto otrzymało w ramach rządowego konkursu na „Najbardziej odporną gminę”. W sumie do Włodawy trafił 1 mln zł. Część pieniędzy magistrat wykorzystał m.in. na zakup i montaż w czterech defibrylatorów. Natomiast na tężnię wydano 102,4 tys. zł. Początkowo obiekt miał stanąć w zrewitalizowanym niedawno parku kasztanowym przy cerkwi. Okazało się jednak, że na taką konstrukcję jest tam za mało miejsca. Potem padła propozycja lokalizacji tężni w parku miejskim u zbiegu ulic: Reymonta, al. Jana Pawła II i ul. Mielczarskiego.

Miasto jednak nie uzyskało pozwolenia z uwagi na fakt, że na tym terenie znajdował się dawniej cmentarz żydowski. Ostatecznie wojewódzki konserwator zabytków wydał zgodę na postawienie drewnianej altany z infrastrukturą towarzyszącą w pobliżu MOSiR-u – za pływalnią, niedaleko orlika i kortów tenisowych. Tężnia została podłączona do miejskiej sieci wodno-kanalizacyjnej.

 

Leczy i orzeźwia

Takie obiekty w regionie lubelskim działają w Puławach, Świdniku czy Jacni, ciesząc się dużym zainteresowaniem mieszkańców. Mikroklimat tężni wykorzystywany jest szczególnie w profilaktyce i leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych, zapalenia zatok i rozedmy płuc, ale także nadciśnienia tętniczego, chorób tarczycy, nerwic i alergii.

Tężnia solankowa to zwykle drewniana altana wykonana z drewna sosnowo-świerkowego i wiązek gałązek tarniny, na które spływa woda solankowa. Mgła wodna z roztworu soli wytwarzana jest w sposób naturalny. Krople wody, rozbijając się o tarninę, tworzą aerozol, który na wskutek działania zjawisk atmosferycznych, tj. wiatru i nasłonecznienia, rozpyla w powietrzu jod i inne cenne dla zdrowia minerały.

 

Mieszkańcy doceniają

Mieszkańcy pozytywnie wypowiadają się o inwestycji. – Wszelkie inicjatywy mające na celu troskę o zdrowie są ważne – mówi Czesława Demczuk. – W naszym mieście jest bardzo dużo ludzi starszych, obarczonych różnymi schorzeniami. Oni z pewnością skorzystają z tężni. Podobnie dzieci, wśród których nie brakuje alergików, będą mogły zaczerpnąć zdrowego powietrza, które jest zanieczyszczane przez samochodowe spaliny, a zimą przez niebezpieczne pyły wydobywające się z kominów. Dlatego tężnia jest dobrym pomysłem. Mamy daleko do morza, ale na miejscu możemy skorzystać z takiego dobrodziejstwa – podkreśla włodawianka.

Tężnia solankowa w okresie wakacyjnym jest czynna od 8.00 do 21.00.

Joanna Szubstarska