Mieszkańcy ruszyli po dodatek węglowy
Z dodatku węglowego mogą skorzystać ci, którzy ogrzewają domy węglem. Warunkiem otrzymania wsparcia jest wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków i złożenie w miejskim lub gminnym ośrodku pomocy odpowiedniego wniosku. Należy w nim podać, w jaki sposób ogrzewany jest dom i ile mieszka w nim osób. Informacje o wypłatę dodatku węglowego składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.
Zainteresowanie ogromne
W Siedlcach wnioski od 22 sierpnia przyjmuje Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w przy ul. Krystyny Osińskiej 6. Są one dostępne w placówce lub do pobrania na stronie internetowej mopr.siedlce.pl.
– Zainteresowanie jest bardzo duże. Tak naprawdę jeszcze zanim ustawa została podpisana, już mieliśmy liczne zapytania telefoniczne, bo wiele osób już chciało składać wnioski – przyznaje dyrektor MOPR w Siedlcach Adam Kowalczuk.
Ci, którzy zdecydują się złożyć wniosek osobiście, muszą najpierw w siedzibie MOPR pobrać numerek. – Zaplanowaliśmy, że dziennie obsłużymy 80 osób, ale jeśli możliwości pozwolą, przyjmiemy jeszcze dodatkowo 20 – mówi dyrektor MOPR.
Wszystkie ręce na pokład
Również mieszkańcy gminy Łuków chcą jak najszybciej mieć za sobą formalności związane z ubieganiem się o dodatek węglowy. – Do poniedziałku 22 sierpnia złożono 700 wniosków – podkreśla kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łukowie Adam Tymon. – Obecnie pracownicy socjalni i działu świadczeń rodzinnych nawet na korytarzach przyjmują wnioski, udzielają informacji i wyjaśniają wszelkie niejasności. W sumie zaangażowanych jest 12 osób. To sytuacja z gatunku „wszystkie ręce na pokład” – dodaje, zwracając uwagę, że wkrótce pracy będzie jeszcze więcej, ponieważ rząd zapowiedział też dopłaty do pelletu, drewna, oleju opałowego i LPG, które mają funkcjonować analogicznie jak dodatek węglowy.
Proszą o cierpliwość
– U nas również zainteresowanie jest bardzo duże – zapewnia Edyta Jelińska z GOPS w Siedlcach. – Do 24 sierpnia czekaliśmy na dostarczenie formularzy, by móc przyjmować interesantów. W tym czasie odebraliśmy mnóstwo telefonów, prosząc mieszkańców gminy o cierpliwość i informując, iż wnioski można składać także drogą elektroniczną za pośrednictwem ePUAP – wyjaśnia.
Sprawdzają na bieżąco
Podobnie jest w gminie Wisznice w powiecie bialskim. – Pierwszych 100 wniosków, które wydrukowaliśmy, rozeszło się niczym świeże bułeczki – mówi Jolanta Osiejuk, inspektor do świadczeń rodzinnych GOPS Wisznice. Przyznaje, że urzędnicy mają pełne ręce roboty. – Wypełnienie wniosków nie sprawa większych kłopotów, ale niektórzy mieszkańcy mają wątpliwości, co powinno znaleźć się w poszczególnych rubrykach, więc staramy się pomagać i sprawdzać formularze na bieżąco – zaznacza, zwracając uwagę, że na rozpatrzenie wniosku i wypłacenie 3 tys. zł na zakup węgla samorządy mają miesiąc. To krótko, a w dodatku będzie się to odbywać w tym samym momencie, co przyznawanie świadczeń rodzinnych i z funduszu alimentacyjnego na nowe okresy ich wypłaty, które ruszą jesienią. To spowoduje kumulację spraw do załatwienia.
Pole do nadużyć?
Warto pamiętać, że warunkiem koniecznym do otrzymania wsparcia jest uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do CEEB.
Wpisu w rejestrze prowadzonym przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (GUNB) można było dokonać online od 1 lipca 2021 do 30 czerwca. Drugą ścieżką było złożenie deklaracji do urzędu gminy lub miasta w formie papierowej. Wtedy obowiązek wprowadzenia do CEEB informacji zawartych w zgłoszeniu spoczywa na samorządzie.
Po ogłoszeniu przez rząd dodatku węglowego wiele osób zdecydowało się na zmianę źródła ogrzewania w CEEB. – Obserwujemy w systemie ruch związany z dokonywaniem korekt w deklarowanych wcześniej źródłach ogrzewania. Monitorujemy na bieżąco tę sytuację, mając również na uwadze kontekst związany z wprowadzeniem dodatku węglowego – informuje Joanna Niedźwiecka, rzecznik prasowy GUNB.
Samorządy również przyznają, że zgłaszają się chętni do zmiany wpisu w CEEB.
Odpowiedzialność karna
Rzecznik GUNB wyjaśnia, że mieszkańcy mają prawo do poprawienia deklaracji składanej do CEEB, jeśli nastąpiła w niej nasza pomyłka bądź niezrozumienie zawartych tam informacji. – Należy jednak podkreślić, że deklaracja jest oświadczeniem woli, które wywołuje określony skutek prawny i jej prawdziwość może być weryfikowana – zaznacza J. Niedźwiecka
Osoby, które dokonały zmiany, mogą zostać skontrolowane, zwłaszcza jeśli wcześniej deklarowały, że ogrzewają dom na przykład gazem lub pelletem, a w momencie ogłoszenia dodatku zmieniły źródło ciepła na piec węglowy. Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków źródła ogrzewania mogą weryfikować kominiarze.
Dodatek węglowy przysługuje gospodarstwom domowym, w których głównym źródłem ogrzewania jest:
– kocioł na paliwo stałe,
– kominek,
– koza,
– ogrzewacz powietrza,
– trzon kuchenny,
– piecokuchnia,
– kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe zasilane paliwami stałymi.
Wcześniej to źródło ogrzewania musiało zostać wpisane do CEEB. Termin składania deklaracji upłynął z końcem czerwca, ale spóźnialscy mogą zrobić to do końca sierpnia.
DY