Region
Źródło: BZ
Źródło: BZ

Mieszkańcy wybierają nazwę ulicy

Północna, Marii, Curie-Skłodowskiej, Lecha Kaczyńskiego, Wisławy Szymborskiej czy może Nowomiejska? Każdy może wybrać, oddając głos na nazwę ulicy.

W Międzyrzecu Podlaskim trwają konsultacje społeczne. Burmistrz dał mieszkańcom wolną rękę i chce, aby to oni wybrali nazwę dla nowo budowanej ulicy. Powstaje ona w północnej części miasta, w ramach projektu nowoczesnej strefy usług i produkcji. Ma być główną drogą tej strefy, łączącą ul. Brzeską z ul. Drohicką. Szeroka, o długości 1,2 km, z obustronnym chodnikiem i ścieżką rowerową ulica zasługuje na właściwą nazwę.

Pięć propozycji

Konsultacje społeczne rozpoczęły się na w grudniu ubiegłego roku. W pierwszym etapie – do końca lutego – mieszkańcy zgłaszali swoje pomysły. Było ich sporo. Niektóre pojawiały się wielokrotnie. Najwięcej, bo aż 19 osób zaproponowało ul. Lecha Kaczyńskiego. Tyle samo – ul. Północną. Po cztery osoby zasugerowały ul. Nowowiejską i Marii Curie-Skłodowskiej. Wśród poważnych propozycji nie zabrakło także nazw śmiesznych i dziwnych, jak np. Żwirka i Muchomorka czy Trzęsąca.

Do drugiego etapu, oprócz czterech wyżej wymienionych, zakwalifikował się także wniosek nazwania ulicy imieniem poetki Wisławy Szymborskiej.

Spośród tych pięciu propozycji mieszkańcy mogą wybrać tylko jedną. Głos należy oddać za pośrednictwem strony internetowej urzędu miasta. Można też wrzucić kartkę do specjalnej, stojącej w magistracie, skrzynki.

Głosują nie tylko mieszkańcy

– Ludzie głosują bardzo aktywnie – informują pracownicy urzędu, którzy co kilka dni zliczają kliknięcia na stronie. Wyniki są jednak ukryte, a międzyrzeczanie nie wiedzą, jakie poparcie uzyskały poszczególne propozycje.

Zdaniem niektórych mieszkańców miasta już wiadomo, że ulica będzie nosiła imię Lecha Kaczyńskiego. – Prawicowe portale internetowe zachęcają do głosowania, a ludzie na forach piszą, że już wybrali nazwę L. Kaczyńskiego – mówi mieszkaniec sąsiadującego z nową ulicą bloku. Głosowanie potrwa do końca czerwca. Wyniki przedstawione zostaną radzie miejskiej, która będzie musiała podjąć stosowną uchwałę. Projekt zakończy się we wrześniu 2012 r. Wtedy też ulica zostanie otwarta i nazwana.

BZ