Mieszkańcy wybrali
Liczenie kart, jakie złożono w głosowaniu osobistym, korespondencyjnym i internetowym zakończyło się w środę 20 września. – Siedlczanie uczyli się reguł budżetu partycypacyjnego, a my, urzędnicy, obsługi inicjatyw i pomysłów naszych mieszkańców – podsumowuje Dariusz Dybciak, rzecznik urzędu miasta, chwaląc ich kreatywność, ponieważ w ramach pierwszej edycji budżetu obywatelskiego zgłoszono 22 propozycje. Zwycięskie pomysły zostaną wpisane do „Projektu budżetu miasta na rok 2018”. O tym, czy na pewno zostaną zrealizowane w przyszłym roku, dowiemy się w grudniu – podczas sesji, na której radni uchwalą plan finansowy.
Obserwatorium astronomiczne w I Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Prusa zdobyło 6 tys. 822 pkt i 701 głosów, a jedyny w okręgu nr 3 projekt – budowa nawierzchni chodników na ul. Kaszubskiej od ronda Żołnierzy Wyklętych do ul. Pomorskiej na wysokości ul. Żuławskiej i Pescantina oraz na ul. Żuławskiej do wejścia do Przedszkola nr 27 – 1 tys. 271 pkt i 130 głosów. Natomiast za powstaniem chodnika dla pieszych i pasa rowerowego
od ul. Żytniej do ul. Sokołowskiej (obok Kauflandu) opowiedziało się 100 osób, które przyznały mu 862 pkt.
Najwięcej głosów, bo 1 tys. 412, wrzucono do urny w biurze obsługi interesanta. 338 oddano za pośrednictwem internetu, a korespondencyjnie – tylko 19. Najczęstszym błędem, jaki popełniano, było wpisanie złych cyfr PESEL.
Istnieje szansa, że propozycje, które znalazły się na drugich miejscach pod względem liczby zdobytych punktów, też mogą być sfinalizowane. Pula na każdy okręg wynosi 170 tys. zł. Tymczasem koszt każdego z wybranych projektów wynosi ok. 120 tys. zł. Niewykluczone, że prezydent wystąpi z inicjatywą i zawnioskuje o oddanie tym pomysłom środków z kasy miasta.
MD