Aktualności
Mieszkańcy wybrali

Mieszkańcy wybrali

Międzyrzeccy radni zatwierdzili projekt nadania nazwy alejom znajdującym się na terenie zespołu pałacowo- parkowego. Głos w tej sprawie należał także do mieszkańców.

Z inicjatywą wyszedł burmistrz Zbigniew Kot w związku z przypadającymi w tym roku setnymi rocznicami odzyskania przez Polskę niepodległości oraz krwawych dni Międzyrzeca. Pomysły zgłaszano za pośrednictwem internetu. Międzyrzeczanie przesyłali je, wypełniając formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie magistratu. Spośród nadesłanych propozycji wybrano te, które nawiązują do historii miasta i wydarzeń sprzed 100 lat. I tak jedna z alei otrzyma imię Zofii i Andrzeja Potockich, ostatnich właścicieli dóbr międzyrzeckich i budowniczych znajdującego się w parku pałacu. Będzie też Aleja Peowiaków, czyli żołnierzy Polskiej Organizacji Wojskowej, którzy zginęli w 1918 r. rozstrzelani przez Niemców. Wybrano także Aleję Wolności – gdyż, jak podano w uzasadnieniu, to wartość, o jaką każdy z nas powinien dbać, a także Aleję Czarnej Róży – na pamiątkę legendy opowiadającej o ogrodniku, który w międzyrzeckim parku wyhodował czarną różę.

Obecnie trwa rewitalizacja zespołu. Jednak ma zakończyć się ona lada dzień. Realizowany projekt zakładał pozostawienie w większości istniejącego układu komunikacyjnego oraz jego rozszerzenie. Ciągi piesze i jezdne wykonano głównie z nawierzchni szutrowych oraz granitowych. Powiększono parking i zbudowano dwie zadaszone altany ogrodowe. Są też nowe ławeczki, oświetlenie, monitoring i plac zabaw. Park ma nawiązywać do swojego międzywojennego charakteru. Miastu doradzał w tym konserwator zabytków. Lifting tego miejsca pochłonie ponad 5 mln zł, z tego ponad 2,2 mln zł to dofinansowanie z funduszy unijnych.

Już wkrótce z obiektu będą mogli korzystać mieszkańcy. Jednak otwarcia z pompa nie będzie. Władze miasta chcą pokazać międzyrzeczanom, jak można wykorzystać przestrzeń do zabawy, gier, koncertów. 

MD