Mieszkańcy zdecydują
Wydzielona część budżetu miasta, o której wydatkowaniu zdecydują bezpośrednio mieszkańcy, ma wynieść nie mniej niż 500 tys. zł. Połowa kwoty zostanie podzielona pomiędzy cztery części miasta odpowiadające okręgom wyborczym. Pozostałe 250 tys. zł trafi do tych samych czterech okręgów – tym razem jednak proporcjonalnie do liczby mieszkańców.
Na co można przeznaczyć budżet obywatelski? Możliwości jest wiele – wszystko zależy od potrzeb oraz pomysłów. Jednymi z najczęściej realizowanych w jego ramach inwestycji są: tereny rekreacyjne, place zabaw, siłownie plenerowe, chodniki, ścieżki rowerowe mała architektura czy likwidacja barier architektonicznych.
Mieszkańcy będą mogli zgłaszać swoje projekty na piśmie od 1 do 31 marca 2017 r. Muszą one zostać poparte minimum 15 głosami mieszkańców danego okręgu. Zanim projekt zostanie zrealizowany, będzie musiał przejść kilka etapów: zgłoszenie, weryfikowanie, opiniowanie propozycji, konsultacje, głosowanie, ogłoszenie do realizacji, ocena i monitoring.
Podczas głosowania każdy mieszkaniec będzie miał do dyspozycji dziesięć punktów, które przekaże na jeden bądź kilka projektów – w zależności od słuszności i potrzeby realizacji danej inwestycji. Głosowanie odbywać się będzie bezpośrednio, elektronicznie lub mailowo przez siedem dni. Zarówno w nim, jak i głosowaniu udział będą mogli wziąć nawet 16-letni mieszkańcy.
Ostateczny kształt budżetu obywatelskiego Siedlec zostanie przyjęty najprawdopodobniej podczas grudniowej sesji rady miasta. Część projektów w jego ramach zostanie zrealizowana w pierwszym kwartale 2018 r.
HAH