Milczenie wokół Katynia
Kim byli Polacy pomordowani w Katyniu, Charkowie, Miednoje i innych sowieckich obozach? Ogólnie mówi się: żołnierze, ale oni byli przecież lekarzami, urzędnikami, wykładowcami, nauczycielami, prawnikami, czyli elitą polskiego społeczeństwa.
Byli to głównie żołnierze, przede wszystkim oficerowie Wojska Polskiego, ale także niżsi rangą. Wiemy, że wśród oficerów, którzy brali udział w wojnie obronnej 1939 r., sporo było oficerów rezerwy, czyli ludzi przynajmniej z maturą, a także z wyższym wykształceniem. Przed wojną obowiązywały przepisy, że po maturze szło się do podchorążówki, a wychodziło z niej w stopniu oficera rezerwy. To oznacza, iż byli to ludzie często dobrze wykształceni, należący do elity intelektualnej kraju: urzędnicy, artyści, pisarze, naukowcy, nauczyciele, inżynierowie, architekci itp. Warto dodać, że wśród ofiar zbrodni katyńskiej znaleźli się także policjanci, funkcjonariusze Korpusu Ochrony Pogranicza, różnych innych formacji mundurowych; na liście katyńskiej, zwłaszcza tej ukraińskiej i odtwarzanej przez historyków liście białoruskiej widnieje również sporo urzędników, ziemian, fabrykantów itd.
To byli ludzie z różnych kręgów, sfer, ale dominowali o wysokim wykształceniu, należący do ówczesnych elit społecznych.
Sowieci mieli przygotowany plan i konsekwentnie go realizowali. 9 października Ławrientij Beria, szef NKWD, nakazał selekcję, czyli wydzielenie z grup jeńców polskich oficerów, pracowników wywiadu, sądownictwa, policji państwowej i zgromadzenie ich w obozach w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku. 5 marca 1940 r. przedstawił wniosek o rozstrzelanie wielotysięcznej grupy polskich więźniów.
Polscy jeńcy wojenni i więźniowie stanowili dla państwa sowieckiego problem, bo trzeba było ich karmić, pilnować itd., chociaż warunki żywienia czy bytowe w obozach, gdzie ich przetrzymywano, były straszne, nie mówiąc już o więzieniach. Na pewno chcieli się pozbyć tego problemu, jednak przede wszystkim chodziło o pozbawienie Polski tych, którzy stanowili elitę polskiego społeczeństwa: ludzi wysoko wykształconych, myślicieli, nauczycieli, naukowców, lekarzy, artystów itd. ...
JAG