Kultura
Źródło: KO
Źródło: KO

Militarnie i rodzinnie

Pokazy grup rekonstrukcyjnych, wystawa zbiorów siedleckich kolekcjonerów oraz wojskowa grochówka - to wszystko czekało na tych, którzy 7 listopada odwiedzili siedleckie Muzeum Regionalne.

Tego dnia placówka zainaugurowała cykl wydarzeń związanych ze Świętem Niepodległości. Całodzienną imprezę rozpoczęło otwarcie wystawy „9 Pułk Artylerii Lekkiej na fotografii z rodzinnych archiwów”. Jednostka ta w okresie międzywojennym stacjonowała w Siedlcach. Podczas uroczystości muzeum otrzymało nowy eksponat – sztandar Kółka Młodzieży Opolskiej „Odrodzenie” z 15 października 1917 r.

Spore zainteresowanie wśród odwiedzających wzbudziła obecność gościa z Opola zajmującego się produkcją monet. Każdy chętny mógł własnoręcznie wykonać okolicznościowy pieniążek z wizerunkiem siedleckiego ratusza i z informacją, że został wybity z okazji rocznicy odzyskania niepodległości. Do kupienia były też pamiątkowe numizmaty. Zwiedzający mogli również podziwiać zbiory członków Siedleckiego Klubu Kolekcjonerów działającego przy Oddziale „Podlasie” PTTK, którzy prezentowali swoje skarby na dwóch piętrach muzeum. Największym zainteresowaniem wśród najmłodszych cieszył się wóz pancerny, należący do 1 Siedleckiego Batalionu Rozpoznawczego. Dzieci z chęcią zwiedzały wnętrze, a rodzice robili im pamiątkowe zdjęcia. Oprócz wozu można było zobaczyć pozostały sprzęt bojowy, w tym quady. Za to starsi zatrzymywali się przy zabytkowym motocyklu „Sokół” i replice XVI-wiecznej armaty, a także przyglądali się musztrze w wykonaniu Lubelskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznych „Front”. W muzeum pojawili się członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznych 1 Pułku Strzelców Konnych Stajnia w Iganiach i siedleckiego oddziału Ratowniczo-Medycznego Związku Strzeleckiego „Strzelec”. Na zmęczonych zwiedzaniem czekała prawdziwa wojskowa grochówka. Wcześniej jednak trzeba było uzbroić się w cierpliwość, stojąc w długiej kolejce.

Popołudniową część imprezy rozpoczął wykład historyczny prof. Jarosława Cabaja z UPH dotyczący Wojciecha Korfantego, a także powstań śląskich. Po nim zrobiło się muzycznie i poetycko. Z koncertem pieśni patriotycznych wystąpili: zespół „Nexus” oraz członkowie Stowarzyszenia Klub Seniora „Stokrotka”. Ostatnim punktem trwającej przez cały niedzielny dzień imprezy była promocja tomiku poezji „Listy z Polski” Beaty Izdebskiej oraz recytacja polskiej poezji patriotycznej w wykonaniu aktora scen warszawskich Ryszarda Bacciarellego.

Kinga Ochnio