Sport
KS Narwal
KS Narwal

Miłość do pływania zaszczepiają innym

Jeśli dziecko pokocha pływanie, jest większe prawdopodobieństwo, że będzie chciało pozostać aktywne przez całe życie.

Ta forma zajęć powinna być bardziej dostępna dla młodego pokolenia w szkołach i miejskich ośrodkach sportu. Wiele korzyści wynikających z uczestnictwa w zajęciach na basenie dostrzega dr Wilhelm Gromisz, wykładowca akademicki na Akademii Wychowania Fizycznego w Białej Podlaskiej i mistrz świata. - Po pierwsze pływanie jest ważną umiejętnością.

Może ona uratować życie w sytuacjach awaryjnych związanych z przebywaniem w wodzie – podkreśla. – Nauka prowadzona w szkołach przekłada się na zapewnienie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży. Po drugie: jest to doskonała forma aktywności fizycznej, która wspiera rozwój młodego człowieka, poprawiając wydolność układu krążeniowo-oddechowego. Korzystnie wpływa na zdrowie psychiczne, redukując stres i poprawiając samopoczucie. Doskonale rozwija umiejętności społeczne w budowaniu relacji z innymi dziećmi. Uważam, że zwiększanie dostępności nauki pływania jest ważnym elementem promocji zdrowego stylu życia i bezpieczeństwa dzieci oraz młodzieży.

 

We współpracy z rodzicami

Na zajęcia na basenie rodzice zapisują swoje dzieci, ponieważ wiedzą o korzyściach płynących z tego sportu. Nauka pływania jest w ofercie ośrodków sportu, szkółek prywatnych, a nawet organizacji pozarządowych. W Łaskarzewie w powiecie garwolińskim sekcja pływacka działa od 2021 r. w ramach Stowarzyszenia Centrum Integracyjno Animacyjne. – Pomysł zrodził się, kiedy wraz z innymi rodzicami spotykaliśmy się na treningach piłki nożnej naszych dzieci – mówi Marek Kusak, prezes organizacji. – Chcieliśmy, aby była większa oferta sportowa w tak niewielkiej miejscowości jak nasza. Dzisiaj jestem bardzo zadowolony, że młodzi korzystają z zajęć na Miejskiej Pływalni Garwolanka w Garwolinie i doskonalą swoje umiejętności pływackie. Początkowo działała tylko siedmioosobowa grupa chłopców, od września 2023 r. w treningach uczestniczą również dziewczęta. Jako rodzice organizujemy się, aby zapewnić transport do Garwolina, a jako organizacja staramy się korzystać z programów takich jak „Umiem pływać”, dając szansę dzieciom i młodzieży na naukę oraz udział w zajęciach. Nasze stowarzyszenie jest członkiem Polskiego Związku Pływackiego oraz Warszawsko-Mazowieckiego Okręgowego Związku Pływackiego – dodaje.

 

Nauka i treningi

Naukę pływania na poziomie początkującym i średniozaawansowanym, a także treningowym prowadzi Klub Sportowy Narwal w Międzyrzecu Podlaskim. Zawodnicy stanowią silną drużynę, która się rozrasta, przyjmując każdego roku nowe osoby. – Dzieci i młodzież mają różne motywacje: jedni chcą brać udział w rywalizacji, w zawodach i obozach, inni po prostu nauczyć się pływać i spędzić dobrze czas – mówi trener Wojciech Lubański. – Proponujemy naukę już dla sześciolatków: dwa razy w tygodniu po dwie godziny w czasie roku szkolnego. Oferujemy zestaw ćwiczeń, dzięki którym najmłodsi pokonują barierę strachu przed wejściem do basenu. Woda nie stanowi naturalnego środowiska człowieka, dlatego w cyklu szkoleniowym ważna jest systematyczność: jeżeli nie pływamy regularnie, nie rozwijamy się w tym sporcie – podkreśla.

W. Lubański jest m.in. laureatem nagrody Międzyrzecki Wawrzyn w kategorii trener prowadzący szkolenie zawodników osiągających wysokie wyniki sportowe w krajowym lub międzynarodowym współzawodnictwie sportowym. – Marzeniem każdego klubu jest wyszkolenie mistrzów i takich mieliśmy na przestrzeni ponad 20 lat działalności KS Narwal – zaznacza. – W tym okresie zdobyliśmy więcej niż tysiąc medali na poziomie wojewódzkim oraz kilkadziesiąt na szczeblu ogólnopolskim. W tamtym roku 15-letni Filip Pocztarski wywalczył brązowy medal na mistrzostwach Polski juniorów młodszych w sprinterskiej konkurencji 50 m stylem dowolnym. O sukcesie decyduje ciężka, systematyczna praca, jak w każdej dyscyplinie, a także talent – dodaje. Duża grupa uczestników zajęć to osoby chcące poprawić sprawność fizyczną i spędzić czas w dobrej atmosferze. – Pracujemy z uczniami szkół podstawowych i średnich. Ci, którzy w pływanie angażują się bardziej, kierują potem swoje kroki do Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Lublinie, Warszawie czy innych miastach. Kilku międzyrzeczan było w SMS-ie, co bardzo cieszy – zaznacza trener.

 

Rehabilitacja w wodzie

Nie każdy jednak może pływać w sposób mistrzowski. Ale nie trzeba rezygnować – warto wiedzieć, że kontakt z wodą może być pomocny w redukcji stresu, niepokoju oraz poprawie jakości snu. – Jest doskonałym sposobem na rozwijanie umiejętności motorycznych, równowagi i koordynacji – przekonuje dr W. Gromisz. – Zdobywanie umiejętności pływackich może być satysfakcjonujące i buduje poczucie własnej wartości, a także rozwija umiejętności komunikacyjne – zauważa.

Z zajęć w wodzie korzystają również dzieci z zaburzeniami neurologicznymi, a dobrze dobrane metody wspomagają ich rozwój psychiczny, fizyczny oraz społeczny. – W przypadku osób z autyzmem należy zadbać o komfort i bezpieczeństwo w wodzie – wyjaśnia W. Gromisz, który prowadzi zajęcia we współpracy z rodzicem lub opiekunem takich dzieci. – Stopniowo, krok po kroku, oswajamy się ze środowiskiem wodnym, biorąc pod uwagę głębokość basenu, wrażliwość i specjalne potrzeby osób z autyzmem. Poprzez cierpliwe indywidualne podejście mogę nauczać umiejętności pływackich, a także poprawić pewność siebie, komunikację i zachowanie dzieci – dodaje.

Wskazaniami do rehabilitacji w wodzie są takie schorzenia, jak m.in. mózgowe porażenie dziecięce, wady postawy, bóle kręgosłupa, ADHD, schorzenia ortopedyczne czy reumatologiczne. Udział w zajęciach na basenie przynosi wiele korzyści, a jedną z największych zdrowotnych zalet jest odciążenie stawów i kręgosłupa. Co ciekawe, poszczególne style pływackie wspomagają leczenie wad filara naszego ciała, jakim jest kręgosłup. Np. klasyczny wpływa na niekorzystne zmiany w obrębie odcinka lędźwiowego i jest skuteczną metodą walki ze skoliozą, a nawet płaskostopiem. Z kolei motylkowy znacznie wzmacnia mięśnie przykręgosłupowe. A regularne pływanie? Zapewnia prawidłowy i harmonijny rozwój ciała i poprawia kondycję.

Joanna Szubstarska