Kultura
Miłość niejedno ma imię

Miłość niejedno ma imię

Już po raz dwunasty Włodawa gościła uczestników Festiwalu Trzech Kultur. Tegoroczna impreza, która trwała od piątku do niedzieli, odbywała się pod hasłem miłości: rodzicielskiej, bliźniego do bliźniego, miłości człowieka do Boga i Boga do człowieka.

Podobnie jak w latach ubiegłych program festiwalu realizowany był według ustalonego schematu. Pierwszy dzień, to tradycja i religia kultury żydowskiej – wystawy, koncerty, warsztaty zajęciowe oraz konferencje odbywały się w kompleksie synagonalnym należącym do Muzeum Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego. Dzień drugi, to dzień związanej z prawosławiem kultury, skupiony wokół włodawskiej cerkwi p.w. Narodzenia NMP. Natomiast niedzielę poświęcono tradycji katolickiej, a imprezy festiwalowe odbywały się głównie w okolicach kościoła p.w. św. Ludwika i klasztoru paulinów.

Moc atrakcji

Jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem festiwalu, bo już w czwartek, warsztaty śpiewu w małej synagodze prowadziła prof. Elżbieta Krzemińska. Z kolei wieczorem w sali kina WDK odbył się recital Krystyny Sienkiewicz pt. „Śmiechoterapia – przyjdą nieba łaskawsze”. Pierwszy dzień festiwalu rozpoczął się od pokazu filmu „Zakazany owoc” w reżyserii Edwarda Hortona. Następnie otwarto wystawę„Przyjmij tę obrączkę…” oraz podsumowano konkurs na najstarszą fotografię i pamiątkę ślubną. Tego dnia odbyły się jeszcze m.in.: prezentacja filmu dokumentalnego „Wesele chasydzkie” z archiwum Fundacji Ochrony Dziedzictwa Kultury Żydów „Wspólne korzenie”, otwarcie wystawy „Żyd niemalowany w małym miasteczku”, koncerty muzyki żydowskiej w wykonaniu Danuty Stankiewicz i zespołu „Maayan” oraz warsztaty wokalne i tańca żydowskiego. Podczas wieczornego otwarcia festiwalu w wielkiej synagodze wystąpił Męski Zespół Wokalny „Kairos”, a piosenki Kurta Tucholsky’ego zaśpiewała Krystyna Tkacz. Na zakończenie zagrał „Rzeszów Klezmer Band”.

Warsztaty z gwiazdą

Sobotnią część festiwalu rozpoczęło otwarcie wystawy sztuki sakralnej zatytułowanej „Światłem miłości…”. Tuż po tym najmłodsi obejrzeli spektakl „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”, a kinomani film „Ślub w cerkwi”. Z kolei miłośnicy muzyki sakralnej mogli posłuchać koncertu Męskiego Zespołu Muzyki Cerkiewnej pod dyrekcją ks. Jerzego Szurbaka z okazji 40-lecia grupy, a także zespołu „Kairos”. Festiwalową sobotę zakończyły koncerty Emiliana Kamińskiego „Romanse rosyjskie” oraz Beaty Czarneckiej z Piwnicy pod Baranami, która wykonywała piosenki żydowskie. W tym samym czasie w kinie WDK trwała projekcja filmu „Wyspa”.

Ostatni dzień festiwalu rozpoczął się Liturgią z udziałem Chóru Bractwa Młodzieży Prawosławnej Diecezji Lubelsko-Chełmskiej. Dla dzieci przygotowano m.in. projekcję filmu animowanego „Arka Noego” i przedstawienie teatralne „Tajemniczy ogród”, natomiast początkujący aktorzy mogli wziąć udział w warsztatach teatralnych, które poprowadził Zbigniew Zamachowski. Finałem tegorocznej imprezy były m.in. recital Stanisławy Celińskiej pt. „Księga Hioba” oraz występy Ireny Santor i Mateusza Damięckiego pt. „Wiara, nadzieja, miłość”.

Niepowtarzalny klimat

Podczas trwania całego XII Festiwalu Trzech Kultur oprócz koncertów i przedstawień nie zabrakło również innych atrakcji. Można było m.in. obejrzeć pokazy czerpania papieru i wybijania monet, odwiedzić targowisko kuglarzy i festiwalowy bazar, a także posmakować specjałów z kuchni trzech kultur.

– Najważniejsze wydarzenie kulturalne tego roku było, nie tylko w mojej ocenie, bardzo udane – powiedział po festiwalu starosta powiatu włodawskiego Wiesław Holaczuk – Dopisała pogoda, nie zawiedli wykonawcy oraz widzowie, w tym liczni turyści z całej Polski. To, co nas wyróżnia w gronie innych tego typu wydarzeń to niepowtarzalny klimat imprezy, która oprócz doznań kulturalnych ma także wymiar duchowy: w jednym miejscu i w jednym czasie spotykają się trzy kultury, tworząc niepowtarzalną, wyjątkową atmosferę.

XII Festiwal Trzech Kultur zorganizowało Muzeum Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego. Festiwal odbył się w ramach projektu pod nazwą „Program promocji walorów kulturowych i turystycznych Włodawy – Miasta Trzech Granic i Trzech Kultur”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007 – 2013. Dofinansowanie unijne wyniosło ponad 400 tys. zł.

Andrzej Dynkiewicz