Diecezja
Źródło: DK
Źródło: DK

Miłość widoczna w gestach

W czwartek, 12 grudnia, w Łosickim Domu Kultury odbyło się adwentowe spotkanie ewangelizacyjne dla uczniów z Zespołu Szkół nr 2.

Młodzież zobaczyła pantomimę w wykonaniu członków wspólnoty „Dobry Skład”. Podczas przedstawienia ukazano różnego rodzaju zniewolenia. Uczestnicy spotkania wysłuchali koncertu zespołu Wschód oraz słów ks. Sławomira Arseniuka, który mówił m.in. o miłości.  

Trafili do serc

– Czy waszym zdaniem tak powinno być, że ktoś ciągle pyta drugiego człowieka: „Dlaczego ty do mnie nie mówisz, że mnie kochasz?”. W odpowiedzi może usłyszeć: „Czy po mnie nie widać, że ciebie kocham, czy muszę ci to cały czas artykułować?”. Życzę wam tego, żebyście nie musieli mówić do kogoś namolnie „kocham cię”, bo ta osoba tego nie będzie potrzebowała, gdyż to uczucie będzie widoczne w każdym waszym geście, słowie i oddechu. Życzę wam również, abyście nie potrzebowali takich zapewnień, bo będziecie mieli kogoś, kto was pokocha takimi, jakimi jesteście i to będzie ratunek – mówił kapłan.

Młodzi uczestnicy spotkania zapewniają, że to, co popłynęło tego dnia ze sceny, do nich przemówiło. Zarówno pantomima, jak i muzyka zespołu Wschód, była dla nich atrakcyjna, a zaprezentowane treści trafiły do serc i zapadły w pamięć.

Owoce w codziennej pracy

Było to już trzecie tego typu spotkanie: pierwsze odbyło się około rok temu, a kolejne miało miejsce w Wielkim Poście. Inspiratorami wydarzenia są polonistka z ZS nr 2 Marzanna Izdebska oraz katecheta i wikariusz parafii św. Zygmunta w Łosicach ks. Dariusz Czajka. Oboje zgodnie podkreślają, że organizacja takich spotkań ma sens, bo dostrzegają ich owoce w codziennej pracy z młodzieżą.

– Nasi uczniowie z niezwykłą sympatią później omawiali te wydarzenia. Cały czas powracali do pewnych myśli, co jest budujące i ważne. Widać wyraźnie, że to, co jest przekazywane podczas spotkań, zmusza młodzież do myślenia – przyznała Izdebska. Ks. Czajka potwierdził: – Młodzież tego chce. Oni w swojej codzienności żyją przyjemnościami, bo niestety grzech jest przyjemny. Natomiast taka odskocznia, jaką im dajemy na tych spotkaniach, pokazuje im, że są wewnętrznie poranieni przez ten grzech – podsumował kapłan.

W związku z zainteresowaniem młodzieży taką formą przekazywania Dobrej Nowiny oraz niegasnącym zapałem organizatorów – wspólnoty „Dobry Skład” i ks. Sławomira Arseniuka – można się spodziewać kolejnego spotkania. Odbędzie się ono najprawdopodobniej w Wielkim Poście.

DK