Miłosierdzie ogarnęło świat
Do Białej Podlaskiej trafiły prosto z łagiewnickiego klasztoru. Ich autentyczność potwierdzają siostry ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia.
Po instalacji rozpoczęła się Msza św. Przewodniczył jej i homilię wygłosił ks. J. Onufryjuk. Podkreślał, że kult Miłosierdzia Bożego rozszerza się po świecie coraz mocniej. Ciągle przybywa kościołów i kaplic noszących takie wezwanie.
– Ten kult rozpowszechniał się bardzo mocno i szybko. Nie przeszkodziła w tym nawet II wojna światowa. Wiadomo, że w czasie zawieruchy wojennej na wielu placach, podwórzach i w świątyniach modlono się słowami Koronki podyktowanej przez Jezusa s. Faustynie. Kult Miłosierdzia rozszerzał się wszędzie tam, gdzie mieszkali Polacy, gdzie posługiwały polskie zgromadzenia, ale największy wpływ na jego propagowanie miał św. Jan Paweł II, który już jako młody mężczyzna w czasach pogardy, deptania godności człowieka i wielkiego okrucieństwa przychodził do Łagiewnik w drewniakach. Potem jako papież ukazywał światu Jezusa Miłosiernego i upowszechnił orędzie przekazane przez s. Faustynę. U schyłku swojego pontyfikatu ponownie przybył do Łagiewnik, by poświęcić tamtejszą bazylikę i zawierzyć świat Bożemu Miłosierdziu – głosił ks. prałat. Cytował Ojca Świętego, który zaznaczył: „Czynię to z gorącym pragnieniem, by orędzie o miłosiernej miłości Boga, które tutaj zostało ogłoszone za pośrednictwem s. Faustyny, dotarło do wszystkich mieszkańców ziemi i napełniało ich serca nadzieją. Niech to przesłanie rozchodzi się z tego miejsca na całą naszą umiłowaną ojczyznę i na cały świat. Niech się spełnia zobowiązująca obietnica Pana Jezusa, że stąd ma wyjść iskra, która przygotuje świat na ostateczne Jego przyjście”.
– Niech obecność relikwii s. Faustyny będzie iskrą zapalającą w nas miłosierną miłość. Bez niej nie ma życia. Niech to dzieje się w naszej świątyni i całej rodzinie parafialnej – zakończył ksiądz prałat. Po Eucharystii można było ucałować relikwie apostołki Bożego Miłosierdzia. Relikwiarz z fragmentem jej doczesnych szczątków został wystawiony do uczczenia w ciągu Tygodnia Miłosierdzia.
AWAW