Rozmaitości
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Miniróża w doniczce

Zachwycają minimalizmem, licznymi kwiatami w kolorach: czerwonym, białym, żółtym czy różowym. Miniaturowe róże w doniczce stosunkowo niedawno stały się modne i pojawiły się w naszych domach.

Choć kwiaty są piękne i mogą stanowić świetny prezent, ich pielęgnacja nie jest już tak prosta. Miniaturowe róże mogą być uprawiane zarówno w ogrodzie, jak i w doniczkach w mieszkaniu lub na balkonie. Bez wątpienia upiększą wygląd domu i zadbają o to, by ogród wszystkich zachwycał.

Staranna pielęgnacja

Jednakże miniaturowe róże wymagają specjalnej dbałości i staranności w codziennej pielęgnacji. Po pierwsze powinno się im zapewnić dobrze nasłonecznione miejsce, lecz nie mogą jednocześnie stać w dużym słońcu, ponieważ bardzo szybko uschną. Latem można posadzić róże w doniczkach na balkonie lub na tarasie albo trzymać je w swoim ogrodzie.

Kolejnym krokiem jest odpowiednie nawadnianie rośliny. W tym celu powinno się dokładnie i z umiarem nawadniać podłoże swoich kwiatów. Nie można zbyt często i w zbyt dużych ilościach ich podlewać. Najlepiej nie nalewać wody bezpośrednio do doniczki, lecz do spodka, na którym stoi roślina.

Kolejnym krokiem jest delikatne zraszanie liści wodą. Dzięki tym działaniom roślina będzie jeszcze dłużej kwitła, a jej liście nie opadną tak szybko. Róże miniaturki można nawozić tylko raz w tygodniu, w okresie od marca do sierpnia.

W stanie spoczynku

Gdy liście rośliny w końcu opadną, to znaczy, że przeszła ona w tzw. stan spoczynku. Jeśli już do tego dojdzie, powinno się ulokować kwiat w miejscu chłodniejszym, w którym panuje temperatura w okolicach 6-8ºC. Natomiast w okolicach lutego można przyzwyczajać róże do temperatury 15ºC i wyższych. To wszystko powinno następować powoli, aż roślinka przyzwyczai się do temperatury pokojowej.

Kolejną rzeczą, o której warto pamiętać, jest przesadzanie róż co dwa lata przed okresem wegetacyjnym. Przenosimy naszą roślinę do nieco większej doniczki, która powinna być wypełniona ziemią z dodatkiem gliny.

Kwiaty mogą stać w domu wyłącznie do kilku miesięcy. W okolicach maja najlepiej je przesadzić do ogródka. W październiku można ponownie przesadzić róże do doniczki i postawić w mieszkaniu.

Jeżeli planujemy rozmnożyć róże miniaturki, wystarczy, że pobierzemy sadzonki wraz z liściem. Następnie należy posadzić je w torfie wymieszanym z piaskiem i położyć w miejscu, które jest słabo nasłonecznione oraz wilgotne.

KO