Kościół
Misje - zadanie dla każdego

Misje – zadanie dla każdego

Misje święte to stara i sprawdzona forma odnawiania życia religijnego. Coraz częściej ważną rolę w ich prowadzeniu odgrywają świeccy, bo współczesny świat bardziej potrzebuje świadków, a nie nauczycieli.

Każdy proboszcz doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że co jakiś czas niezbędny jest remont kościoła. Taką potrzebę doskonale widzą również parafianie, którzy wspierają tego typu przedsięwzięcia. Jednak Kościół to coś więcej niż mury, to przede wszystkim wspólnota wiernych. Ona też od czasu do czasu potrzebuje liftingu. Z pomocą przychodzą misje święte. - Kodeks Prawa Kanonicznego w kanonie 770 obliguje proboszczów, aby co jakiś czas organizowali przepowiadanie, które nazywane jest misjami świętymi. Zwyczajowo odbywają się one co dziesięć, dwadzieścia lat - wyjaśnia ks. dr Tomasz Bieliński, dyrektor Szkoły Nowej Ewangelizacji Diecezji Siedleckiej, dodając, iż zwykle impulsem do zorganizowania misji jest albo dekret biskupa miejsca, albo jakaś wyjątkowa rocznica czy jubileusz parafii. - W minionym roku biskup siedlecki zainaugurował takowe misje w Janowie Podlaskim. Okazją było 200-lecie naszej diecezji. Ponieważ misje przeżyją wszystkie parafie, zakończenie tego duszpasterskiego projektu przewidywane jest w 2022 r. - przypomina.

Zatem misje święte są starą i sprawdzoną formą odnawiania życia religijnego. Czy ta praktyka Kościoła nadal sprawdza się w parafiach? – To rzeczywiście jedna z najlepszych forma odnowy życia religijnego. Tak było i, jak mówią prowadzący je kapłani, tak jest -zapewnia ks. Bieliński, wyliczając owoce dobrze prowadzonych misji. A są to: zdecydowanie większa niż przy zwykłych rekolekcjach frekwencja; głębokie spowiedzi, często po wielu latach przerwy; spektakularne gesty pojednania w rodzinach i między sąsiadami; liczniejszy udział parafian w niedzielnych i codziennych Eucharystiach po zakończeniu misji; podjęcie przez wiernych systematycznej lektury Pisma Świętego oraz powstawanie lub wzrost ilościowy parafialnych grup formacyjnych i apostolskich.

 

Cel: spotkanie ze Zmartwychwstałym

Dobrze przeżyte misje parafialne są szansą na prawdziwą odnowę wiary. – Ich celem jest bowiem doprowadzenie słuchacza do osobistego spotkania ze zmartwychwstałym Panem – Jezusem Chrystusem, który żyje „tu i teraz”. Śmiem bowiem twierdzić, że pogłębiający się kryzys praktyk religijnych w naszej ojczyźnie nie jest skutkiem niewiary w istnienie Boga, ale braku wiary, że miłosierny Bóg stale kocha i opiekuje się swoimi dziećmi – uważa dyrektor siedleckiej SNE. ...

MD

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł