Kultura
Źródło: WE
Źródło: WE

Mistrz przy organach

W dzień kanonizacji papieża Jana Pawła II odbył się w Łukowie pierwszy koncert II Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej.

Sukces pierwszej edycji festiwalu spowodował, że organizatorzy - urząd miasta, parafie: NMP Matki Kościoła i Podwyższenia Krzyża Świętego oraz Łukowski Ośrodek Kultury - podjęli zamysł kontynuacji muzycznych spotkań. Ideą FMOiK jest pielęgnowanie tradycji muzyki organowej. W ramach cyklu występować będą wirtuozi tak z kraju, jak i z zagranicy.

Gwiazdą koncertu inauguracyjnego był prof. dr Jörg Abbing z Niemiec. Wieczorem, w wyjątkowym dniu kanonizacji dwóch papieży, muzyk wykonywał m.in. utwory Jana Sebastiana Bacha. Niespodzianką okazał się finał koncertu – publiczność wysłuchała wówczas improwizacji na temat „Barki”. – Nigdy nie grałem tego utworu, a nuty dostałem przed chwilą. Choć występowałem kiedyś w Polsce, w Gdańsku czy Pelplinie, cieszę się, że mogę zagrać również na pięknych, łukowskich organach – podkreślił artysta.

Kolejny koncert tegorocznej edycji odbędzie się 18 maja, o 19.00, w kościele pw. NMP Matki Kościoła. Gośćmi spotkania będą: prof. Józef Serafin oraz Elżbieta Towarnicka.


Jörg Abbing urodził się w 1969 r. w Niemczech. Po studiach z dziedziny fortepianu i organów kształcił się m.in. w zakresie muzykologii oraz literatury germańskiej. Od 1995 r. jest kantorem i organistą w kościele luterańskim St. Arnual, profesorem improwizacji w Konserwatorium Muzycznym w Saarbrücken, a także wykładowcą w instytucie biskupim muzyki kościelnej w Speyer. Koncertował w Europie, USA i Australii. Uczestniczył również w nagraniach dla radia i telewizji, nagrał też wiele płyt.

 

WE