Młode pokolenie ekonomistów
Organizatorem RKWE jest Wydział Ekonomii i Zarządzania WSFiZ we współpracy z Kuratorium Oświaty w Warszawie Delegatura w Siedlcach. Główny partner przedsięwzięcia to Fundacja Edukacji Rynku Kapitałowego w Warszawie. Patronat honorowy nad tegoroczną edycją konkursu objął Zbigniew Kuźmiuk, poseł do Parlamentu Europejskiego, Wojciech Kudelski, Prezydent Miasta Siedlce oraz Zygmunt Wielogórski, Starosta Powiatu Siedleckiego.
– Do pierwszego etapu konkursu zgłosiło się 739 uczniów z 35 szkół ponadgimnazjalnych województw: mazowieckiego, lubelskiego i podlaskiego. Z zadaniami zmierzyło się 626 uczniów z 31 szkół – przypomniała dr Janina Potiopa. 16 stycznia w siedzibie uczelni pojawiło się 105 uczniów wyłonionych w pierwszym etapie. Uczestnicy wraz ze swoimi opiekunami niecierpliwie oczekiwali na rozpoczęcie kolejnej rundy zmagań o wyjazd do Brukseli, cenne nagrody rzeczowe i indeksy WSFiZ. – Młodzież bardzo chętnie uczestniczy w RKWE, reprezentanci naszej placówki już od siedmiu lat biorą udział w konkursie – mówiła Grażyna Lech, opiekunka młodzieży z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Siedlcach. – Myślę, że konkurs jest bardzo pozytywnym zjawiskiem. Chętni mogą wykazać się swoją wiedzą z zakresu ekonomii, a przy okazji mają szansę bezpłatnego kontynuowania nauki w szkole wyższej – dodaje, zdradzając, że do drugiego etapu zakwalifikowało się aż 8 przedstawicieli ich szkoły.
Nieco inne cele przyświecały reprezentantom I Liceum Ogólnokształcącego im. I. Kraszewskiego w Białej Podlaskiej. – Do siedleckiego etapu zakwalifikowało się trzech przedstawicieli szkoły – wyjaśnia Ireneusz Maj, opiekun bialskiej młodzieży. – To całkiem dobry wynik, zważywszy, że w naszej szkole nie naucza się ekonomii i jest to pierwszy start w RKWE. I LO reprezentują uczniowie klas pierwszych, którzy w ten sposób zdobywają doświadczenia na przyszłość – dodaje I. Maj.
Konkurs to nie tylko możliwość sprawdzenia wiedzy ekonomicznej przez uczniów szkół ponadgimnazjalnych z terenu trzech województw i nagrodzenia najlepszych spośród nich. To także wyśmienita promocja trochę niedocenianej przez młodzież dziedziny nauki, której podstawy są tak naprawdę potrzebne każdemu z nas.
Magdalena Szewczuk