Kultura
Źródło: MLS
Źródło: MLS

Młodość, radość i modlitwa

W ostatni weekend wakacji odbyła się w Siedlcach jubileuszowa - 25 edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Chrześcijańskiej Hosanna Festival.

Organizowany od ćwierć wieku - przez zarząd diecezjalny Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży przy wsparciu darczyńców, wolontariuszy i osób dobrej woli - festiwal na dobre wpisał się w kalendarz imprez muzycznych w regionie. Przez 25 lat na deskach siedleckiego amfiteatru swoje umiejętności zaprezentowały dziesiątki amatorskich grup muzycznych, scholi parafialnych, zespołów pielgrzymkowych, solistów, ale także profesjonalnych muzyków. I choć przez lata formuła wydarzenia uległa zmianie - z Diecezjalnego Festiwalu Piosenki Religijnej przerodził się on w imprezą ogólnopolską - to jednak wciąż chodzi o to samo. Siedleckie spotkanie z muzyką gromadzi ludzi z pasją, członków najróżniejszych ruchów i wspólnot działających w kościele, lecz przede wszystkim pozostaje ważnym wydarzeniem modlitewno-ewangelizacyjnym.

W tym roku chęć udziału w festiwalu zadeklarowało 20 podmiotów muzycznych. Po przeprowadzeniu wstępnych eliminacji do udziału w przesłuchaniach konkursowych organizatorzy zaprosili ostatecznie 14 wykonawców z Polski oraz duet z Mińska na Białorusi. W sobotę 25 sierpnia w sali Centrum Kultury i Sztuki im. Andrzeja Meżeryckiego Scena Teatralna Miasta Siedlce zaśpiewali: Łukasz „Wieczny” Wieczorek z Hiobem (Radom), Jakub Lachowski (Sokołów Podlaski), Zuzanna Bomze (Opacz Kolonia), Dwie Korony (Siedlce), Effatha – Małgorzata Nowak (Radom), Monika Giergiel z zespołem (Kraków), Kapucyński Zespół Uwielbienia (Łomża), Ewelina Krzymowska (Kosów Lacki), Laudans (Mińsk, Białoruś), Nie Śpijcie! Nie! (Siedlce), OCDC (Warszawa), Sąsiedzi + (Częstochowa), Marysia Stasiak (Sochaczew), Stworzeni do walki (Łuków) oraz Marcin Wargocki (Józefów). Licznie zgromadzona publiczność miała okazję wysłuchania zróżnicowanych gatunkowo brzmień: od śpiewanej solo poezji po rap, od rocka przez folk i gospel po soul. Sobotnie spotkanie zakończył występ energetycznej gwiazd wieczoru – Mate.O/TU, czyli Mateusza Otremby z zespołem (TU, czyli Totalne Uwielbienie).

 

Niedziela pełna wrażeń

W jury jubileuszowej edycji Hosanny zasiedli: Edyta Wójcik (MOK Siedlce), Robert Protasewicz (CKIS Siedlce), Paweł Dusza (zespół Deus Meus) oraz Krzysztof Baranowski i Robert Chrzanowski z grupy IMAS (zeszłoroczni laureaci festiwalu). Ich decyzję publiczność oraz występujący na scenie artyści poznali podczas niedzielnego koncertu laureatów.

Wcześniej uczestnicy festiwalu modlili się podczas Mszy św. sprawowanej w siedleckiej katedrze, w trakcie której homilię do zebranych wygłosił asystent diecezjalny KSM ks. Wojciech Sobieszek. Kilka minut po 16.00 – mimo panującego chłodu i padającego deszczu – rozpoczął się wyczekiwany przez wszystkich koncert finałowy.

Grand prix festiwalu zdobyła – grająca rockowo-folkowe utwory z wyróżniającą się partią elektrycznych skrzypiec – częstochowska grupa Sąsiedzi+. Pierwsza nagroda powędrowała w ręce krakowianki Moniki Giergiel i towarzyszącego jej zespołu, natomiast drugie miejsce wyśpiewał działający przy siedleckiej parafii katedralnej młodzieżowy chór Nie Śpijcie! Nie!. Dwie równorzędne trzecie nagrody trafiły w do białoruskiego duetu Laudans oraz warszawskiej grupy OCDC. Z kolei wyróżnienia otrzymali: Zuzanna Bomze, Marysia Stasiak, Marcin Wargocki oraz raperzy – Wieczny i Hiob, a nagrodę publiczności – młoda wokalistka z Kosowa Lackiego Ewelina Krzymowska.

Dyplomy, kwiaty, nagrody i wyróżnienia wręczyli laureatom m.in.: bp Piotr Sawczuk, prezydent Siedlec Wojciech Kudelski oraz przedstawiciele organizatorów i sponsorów imprezy. Przez cały czas trwania festiwalu odbywały się różne konkursy i zabawy dla uczestników w każdym wieku. Osoby, które nabyły losy na loterii fantowej, wzięły udział w losowaniu nagrody głównej – był nią voucher na zakup roweru. Festiwalowi wolontariusze częstowali urodzinowymi cukierkami i rozdawali balony.

Ostatnim akcentem niedzielnego wieczoru był występ jednego z dłużej działających na polskiej scenie muzyki chrześcijańskiej – zespołu Deus Meus. Mimo niezwykle kapryśnej aury najwytrwalsi widzowie, a także uczestnicy i organizatorzy opuszczali siedlecki amfiteatru w dobrych nastrojach. 


MOIM ZDANIEM 

Leszek Sawicki – prezes zarządu diecezjalnego KSM w latach 1994-1996

Jako jeden z organizatorów pierwszej edycji festiwalu bardzo się cieszę, że wciąż jeszcze są młodzi ludzie, którzy kontynuują to, co my zainicjowaliśmy przed 25 laty. Gratuluję kolejnym zarządom diecezjalnych KSM wytrwałości i determinacji. Nie jest łatwo zrezygnować z wakacyjnych wyjazdów czy poświęcić niemal cały wolny czas na szukanie sponsorów oraz pokonywanie kolejnych przeszkód piętrzących się przy organizacji tego typu imprez. Kolejnym zarządom życzę samozaparcia, hojnych darczyńców oraz następnych jubileuszy.


3 PYTANIA 

Jakub Mikiciuk – prezes zarządu diecezjalnego KSM

 

Za nami jubileuszowa – 25 edycja festiwalu. Edycja wyjątkowa?

Myślę, że tak. Przede wszystkim zaskoczył nas bardzo wysoki i wyrównany poziom artystyczny uczestników. Odkąd tylko pamiętam goszczący w Siedlcach artyści zawsze wszystkich pozytywnie zaskakiwali. W tym roku przeszli jednak nasze najśmielsze oczekiwania. Podczas przeglądu konkursowego uważnie przysłuchiwałem się wszystkim występom, próbując wskazać faworyta. Niestety, po wysłuchaniu ostatniego z wykonawców poddałem się i szczerze zacząłem współczuć jurorom, którzy stanęli przed niezwykle trudnym zadaniem skompletowania podium.

 

Jak robi się festiwal, który po ćwierćwieczu stał się już znaną marką na kulturalnej mapie regionu?

Od pierwszej edycji, która miała miejsce w 1993 r., głównym organizatorem festiwalu jest Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Siedleckiej. Co ciekawe, w tym roku jedną z głównych osób odpowiedzialnych za jego organizację była córka pierwszego prezesa zarządu diecezjalnego, który zapoczątkował tradycję „Hosanny” w naszym mieście. Jednak nasze stowarzyszenie nie byłoby w stanie samodzielnie zrobić tak dużej imprezy. Dlatego też zawsze korzystamy z pomocy i zaplecza lokalowego Centrum Kultury i Sztuki im. Andrzeja Meżeryckiego Scena Teatralna Miasta Siedlce oraz Miejskiego Ośrodka Kultury. Wszystkie działania przeprowadzamy w porozumieniu z władzami miasta. Korzystając z okazji, chcę w tym miejscu gorąco podziękować pracownikom wszystkich instytucji, którzy zawsze służą nam radą i bezinteresownie poświęcają swój czas, pomagając przygotować tzw. festiwalowe zaplecze. Dziękuję także wszystkim naszym wolontariuszom, sponsorom i darczyńcom.

 

Festiwal to duże przedsięwzięcie, które z pewnością wymaga sporych środków finansowych. Skąd je bierzecie?

Przede wszystkim korzystamy z hojności sponsorów. W tym roku fundatorami głównych nagród byli: bp Kazimierz Gurda i samorząd miasta. Natomiast będący główną nagrodą w konkursie fantowym rower ufundowała gmina Siedlce. W gronie strategicznych darczyńców znalazły się również różne instytucje kościelne z terenu diecezji, urząd marszałkowski województwa mazowieckiego czy siedleckie starostwo powiatowe. Nie mogę także nie wspomnieć o wielu osobach i firmach prywatnych, które wsparły nas finansowo oraz przekazały wiele fantów do konkursów z nagrodami.

MLS