Bez kategorii
pixabay.com
pixabay.com

Młodzi a używki

Rozmowa z Małgorzatą Mazurek-Pawlik, pedagogiem, socjoterapeutką, edukatorem profilaktyki uzależnień, prezesem Fundacji Rozwoju i Edukacji „Skrzydła”.

Jakie są przyczyny sięgania po używki?

Jest ich wiele: stres, zagubienie, konieczność dostosowywania się do zmian cywilizacyjnych, postaw konsumpcyjnych, problemy związane z niską samooceną, przemocą, zaburzonymi relacjami. Mamy początek września - dla niektórych uczniów to rozpoczęcie nauki w zupełnie nowej szkole, dla innych powrót po wakacjach do swojej placówki, ale do innej klasy. Każdej z tych opcji towarzyszy jakaś zmiana, a to może wywołać stres, który młodzi mogą chcieć w jakiś sposób odreagować.

Już podczas rozmów z dorosłymi da się odczuć pewne napięcie, jakie towarzyszy przed pierwszymi dniami września. A co dopiero czują dzieci? I choć może nam się wydawać, że młodzież – ze względu na wiek – lepiej radzi sobie z negatywnymi emocjami, to nie jest to prawdą. Każdy uczeń odczuje – po wakacyjnym rozluźnieniu – szkolny „reżim”, czyli poranne wstawanie, naukę, sprawdziany, zajęcia dodatkowe… Trzeba mieć świadomość, że każda sytuacja stresogenna może być takim wyzwalaczem do sięgania po to, co niedobre, zakazane.

Z doświadczenia zawodowego mogę powiedzieć, że to właśnie w pierwszych klasach szkół średnich często, niestety, następuje moment inicjacji narkotykowej i alkoholowej. Młodzi chcą się przypodobać kolegom, wpasować w grupę, jest swoista „walka” o pozycję w klasie. Do tego dochodzi czas dorastania, zwany okresem adolescencji. ...

IZU

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł