Diecezja
Źródło: AWAW
Źródło: AWAW

Mnóstwo radości

Ponad 300 osób bawiło się na balu zorganizowanym przez Środowiskowy Dom Samopomocy, działający przy bialskim Ośrodku „Misericordia” Caritas.

Do udziału w balu jak zwykle zaproszono podopiecznych okolicznych domów pomocy społecznej i warsztatów terapii zajęciowej. Była to już 11 edycja karnawałowego spotkania dla niepełnosprawnych.

Integrują

Impreza zawsze odbywa się w tłusty czwartek. Tego dnia w salę balową zamienia się sala konferencyjna byłego urzędu wojewódzkiego.

– Tegoroczny bal różni się od wcześniejszych spotkań. Tym razem zaproponowaliśmy naszym gościom, aby się poprzebierali. Dostrzegamy, że te spotkania wpływają pozytywnie na integrację osób niepełnosprawnych, zaś dla nas są okazją do wymiany doświadczeń. Wiem, że nasz bal jest przez wszystkich bardzo oczekiwany. Podopieczni różnych placówek dzwonią do nas, bo chcą się upewnić, czy znów mogą liczyć na wspólną zabawę – opowiada Anna Utka, kierownik ŚDS przy Ośrodku „Misericordia” Caritas w Białej Podlaskiej.

Szansa na spotkanie

Spotkanie od lat animuje dr Paweł Różański, wykładowca bialskiego AWF. Na bal zabiera także swoich studentów.

– Ta impreza dla osób z różnymi schorzeniami i z różnych ośrodków daje przede wszystkim szansę na spotkanie. Jako dydaktyk włączam w nią swoich studentów, którzy lada dzień będą z niepełnosprawnymi pracować zawodowo. Na takim balu mogą się z nimi integrować i poznawać ich potrzeby. Nie ukrywam, że to spotkanie jest cennym doświadczeniem również dla mnie – zaznacza wykładowca.

W tym roku towarzyszyło mu 15 studentów. Dzięki odpowiedniemu podejściu adeptów fizjoterapii, do wspólnej zabawy udało się wciągnąć nawet niezdecydowanych i bardzo nieśmiałych.

– Cieszy mnie, że na takie imprezy przybywają również przedstawiciele władzy i ważnych placówek. Osobiście przekonują się, że osoby niepełnosprawne chcą i mogą się bawić. Efekt tego to różnorakie wsparcie, np. merytoryczne czy organizacyjne – twierdzi dr P. Różański.

W tym roku w balu wzięli udział m.in. podopieczni ośrodków z Kodnia, Włodawy, Konstantynowa i Radzynia Podlaskiego. Honorowy patronat nad balem objęli prezydent Andrzej Czapski i ks. Marek Bieńkowski, dyrektor Caritas Diecezji Siedleckiej.

Agnieszka Wawryniuk