Kościół
Źródło: ARCH
Źródło: ARCH

Moc Eucharystii na czas choroby i godzinę śmierci

Czas pandemii przyniósł drastyczny wzrost zachorowań, nie tylko na covid. Wielu z nas straciło w tym czasie bliskich. Poniższa katecheza formacyjna Akcji Katolickiej przygotowana na podstawie tekstu ks. Przemysława Sawy może okazać się światłem tak dla chorych, umierających, jak również dla wszystkich stojących wobec wyzwania choroby i śmierci najbliższych.

Pierwszym owocem Komunii św. jest zjednoczenie wiernego z Chrystusem ukrzyżowanym i zmartwychwstałym. Wierzący otrzymuje „Tego, który ofiarował się za nas, otrzymujemy Jego Ciało, które złożył za nas na Krzyżu, oraz Jego Krew (…). Wobec tego ochrzczony uczestniczy jednocześnie w życiu Trójcy Świętej, ma udział w miłości Ojca, Syna i Ducha Świętego. Im większa wiara i dyspozycja połączona z działaniem Boga, tym głębsze będzie zjednoczenie człowieka z Bogiem.

Kolejnym owocem Komunii eucharystycznej jest wzrost w wierze, nadziei i miłości oraz pozostałych cnotach chrześcijańskich. W sposób szczególny jest to potrzebne osobom chorym, które oczekują szczególnej bliskości Boga oraz wewnętrznej siły płynącej z tego zjednoczenia, do przeżywania czasu cierpienia czy umierania. Wobec pokus i zamętu wywołanego bólem konieczny jest wzrost w Bogu, a jednocześnie w tym, co ułatwia życie w wymiarze międzyludzkim. Przez Eucharystię, która umacnia człowieka, możliwe jest więc umocnienie się w cierpliwości, zaufaniu, wdzięczności i wewnętrznym pokoju. Ostatecznie następuje pomnożenie łaski Bożej, która przemienia chorego, oraz otrzymanie trwałej pomocy Ducha Świętego, tak by życie, także w czasie choroby, było coraz bardziej uwznioślane i przemieniane według wzoru Chrystusa. Jest to wielka tajemnica działania Boga, a prawdziwość tego potwierdzają liczne świadectwa świętych.

Jednocześnie dzięki Eucharystii wierny chrześcijanin coraz bardziej odrywa się od tego, co doczesne, a przede wszystkim od nieuporządkowanego przywiązania do tego świata. W modlitwie po Komunii w Mszy św. w środę piątego tygodnia Wielkiego Postu Kościół modli się: „niech przyjęty Sakrament przyniesie nam uzdrowienie, niech oczyści nasze serca ze złych skłonności i utwierdzi nas w przyjaźni z Tobą”. W kontekście walki duchowej Komunia św. przynosi natomiast ochronę przed złym duchem, wyzwala od grzechów, jak również chroni przed karami za grzechy. ...

ks. Wojciech Hackiewicz

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł