Mocni wiarą przodków
Święto parafii rozpoczęło uroczyste wejście bp. Zbigniewa Kiernikowskiego w otoczeniu kapłanów do świątyni. Przy ołtarzu, dostojnego gościa powitał proboszcz parafii w Kornicy ks. Andrzej Trebnio. Słowa przywitania skierował także pod adresem ks. kan. Stanisława Grabowieckiego, dziekana janowskiego, do którego to dekanatu należy parafia w Kornicy, ks. kan. Kazimierza Komara, dziekana łosickiego, kapłanów oraz wszystkich zebranych na jubileuszowej uroczystości.
– Dziękujemy Panu Bogu za to, że nasi przodkowie tutaj, w Kornicy, wznieśli kościół, który patrzy na naszą parafię – mówił ks. A. Trebnio. – Dzisiejsza uroczystość to także modlitewny hołd dla pokoleń budujących wspólnotę: tę materialną i duchową – dodał.
Bogatą, obfitującą momentami w wiele tragicznych wydarzeń, historię parafii w Kornicy przypomniał dr Józef Geresz. – Parafia w obecnej postaci liczy sobie sto lat, ale dzieje kościoła w tej miejscowości sięgają XVI w. Do historii przeszli unici z Kornicy. Tu, na tym miejscu, przez 10 dni lała się krew, a efektem znęcania się nad unitami była śmierć 9 osób. Ponad 20 osób wywieziono na zesłanie. Kościół parafialny murowany w stylu neogotyckim wybudowano w latach 1907-1908, konsekrowano w 1908 r. przez biskupa lubelskiego Franciszka Jaczewskiego, a w 1909 r. erygowana została parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny z części parafii góreckiej.
Niedzielnym uroczystościom przewodniczył bp Zbigniew Kiernikowski. Podczas dziękczynnej Mszy św. jubileuszowej dokonał poświęcenia nowego ołtarza.
– Każdy jubileusz jest nowym darem, nową łaską, nową okazją ku temu, by nieco głębiej zastanowić się nad przebytą drogą, nad tym, co za nami, nad dniem dzisiejszym, a także spojrzeć w przyszłość – powiedział w homilii biskup siedlecki. Wiele uwagi poświęcił też wspólnocie parafialnej.
Na zakończenie odbyła się procesja eucharystyczna i odśpiewano Te Deum – hymn „Ciebie Boga wysławiamy”.
Jak powiedział ks. Trebnio, jubileusz poprzedziły bezpośrednio czterodniowe misje ewangelizacyjne pod hasłem „Mocni wiarą. Praojców Trzecie Tysiąclecie”, które prowadził o. Stanisław Wódz, kustosz i proboszcz sanktuarium maryjnego w Kodniu.