Diecezja
Módl się za nami grzesznymi

Módl się za nami grzesznymi

9 lipca w radzyńskiej parafii pw. Świętej Trójcy rozpoczęło się diecezjalne Jerycho Różańcowe - całodobowa modlitwa przed Najświętszym Sakramentem.

Jerycho Różańcowe to ogólnopolska inicjatywa Legionu Maryi, która ma na celu zjednoczenie wiernych na całotygodniowej, nieprzerwanej modlitwie w określonych intencjach, m.in. „wynagrodzenia grzechów narodów Europy i świata, nawrócenia nieprzyjaciół Kościoła i Polski według Bożej woli”. Tradycja Jerycha sięga 2003 r., kiedy to odbyło się ono w Polsce po raz pierwszy.

Zburzyć mury Jerycha

Nazwa Jerycho pochodzi od wydarzeń opisanych w Starym Testamencie. Według Pisma Świętego następca Mojżesza, Jozue, wprowadzając Izraelitów do Ziemi Obiecanej, otrzymał od Boga nakaz, by wojsko przez siedem dni przy dźwięku trąb okrążało mury Jerycha. Siódmego dnia, po siedmiokrotnym okrążeniu miasta przez wojsko izraelskie, mury runęły, a miasto zostało zdobyte. Mury jerychońskie są więc symbolem przeszkód, które można pokonać jedynie z Bożą pomocą. Nazwa jest również nawiązaniem do sceny opisanej w Ewangelii św. Marka, kiedy to niewidomy prosi Jezusa o uzdrowienie słowami: „Synu Dawida, ulituj się nade mną!”.

Uczestnicy czuwania modlitewnego przykładem Bartymeusza wierzą, że dzięki wytrwałej modlitwie spełnią się słowa śp. ks. kard. Augusta Hlonda: „Polska nie zwycięży bronią, ale modlitwą, pokutą, wielką miłością bliźniego”.

Potrzeba modlitwy

Do tegorocznego Jerycha diecezji siedleckiej, będącego inicjatywą Komicjum Legionu Maryi pw. Matki Bożej Królowej Wszechświata działającego przy parafii Świętej Trójcy w Radzyniu Podlaskim, włączyły się również należące do niego oddziały w Łukowie, Międzyrzecu Podlaskim i Leśnej Podlaskiej.

W dniach 12-13 lipca Jerycho Różańcowe odbyło się także w radzyńskiej parafii pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. We wspólną modlitwę zaangażowały się m.in.: kółka różańcowe, Franciszkański Zakon Świeckich, Rodziny Serca Jezusowego, Diakonia Modlitwy oraz Neokatechumenat.

– Jako wspólnoty parafialne wierzymy, że nasza gorliwa modlitwa zdolna jest przy Bożej pomocy skruszyć największe zło. Jerycho dobiegło końca, jednak istnieje nieustanna potrzeba kontynuowania modlitwy różańcowej w naszych parafiach i całej diecezji – mówi prezydent Legionu Maryi pw. Oblubienicy Ducha Świętego przy parafii MBNP w Radzyniu Podlaskim.

Jerycho organizowane jest jako duchowe przygotowanie przed świętami maryjnymi. Tegoroczne czuwanie zakończyło się 16 lipca w Sanktuarium Matki Bożej Leśniańskiej świętem Matki Bożej z Góry Karmel.

Monika Burczaniuk