Kościół
XMW
XMW

Modlimy się do tego samego Boga

Wspólna modlitwa, konferencja naukowa i rozważanie słowa Bożego to główne punkty XXVI Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce, który ph. „Przejście Pana: Dziś wychodzicie” (Wj 13,14) obchodzono 17 stycznia w Siedlcach.

Uroczystość rozpoczęła się przy pomniku upamiętniającym zagładę siedleckich Żydów w czasie II wojny światowej, usytuowanym w miejscu sąsiadującym dawniej z synagogą spaloną przez Niemców w 1939 r. Bp Kazimierz Gurda oraz naczelny rabin Polski Michael Schudrich zapalili znicze przy pomniku, następnie wszyscy zebrani wysłuchali odczytu historyka dr. Witolda Bobryka, który przybliżył losy społeczności żydowskiej w Siedlcach. - Shoah przyniósł zagładę barwnej i różnorodnej społeczności żydowskiej żyjącej od wieków wśród nas - mówił.

– Naszym starszym braciom winniśmy jesteśmy pamięć. W okresie Polski Ludowej z różnych powodów ślady obecność żydowskiej w naszym mieście zacierano. Dlatego dzisiaj stoimy nie przy ruinach synagogi, tylko przy biurowcu wzniesionym na jej miejscu – zaznaczył W. Bobryk.

Ważnym punktem była modlitwa dedykowana członkom narodu żydowskiego zamordowanym w czasie II wojny światowej i Żydom siedleckim zabitym przez Rosjan i Niemców, jak też katolikom, którzy z narażeniem własnego życia nieśli pomoc Żydom. – Kiedy stoję w takim miejscu, przy pomniku, który traktuję jak macewę, nie mogę nie czuć smutku. A z drugiej strony, gdy patrzę na zebranych, moje serce jest pełne nadziei. Dziękuję wszystkim, którzy chcą pamiętać. Nie możemy zmienić tragedii, ale możemy pamiętać – podkreślił M. Skudrich, zanim wykonał po hebrajsku Psalm 130 i modlitwę za zmarłych. Po nim Psalm 130 odśpiewała schola Gaudete działająca przy siedleckiej parafii katedralnej.

 

Szukając prawdy

Miejscem części konferencyjnej było Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Siedleckiej w Nowym Opolu. Otworzył ją biskup siedlecki, witając przybyłych: rabinów M. Skudricha oraz Boaza Pasha z Jerozolimy, przedstawicieli ruchów i wspólnot, osoby zaangażowane w dialog chrześcijańsko-żydowski, w tym członków Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem Konferencji Episkopatu Polski na czele z bp. Grzegorzem Rysiem, biskupa drohiczyńskiego Piotra Sawczuka i bp. ...

LI

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł