Monitorują poziom promieniowania
– To nowoczesne urządzenia, które niewątpliwie wzmocnią możliwości szybszego wykrywania skażeń. Im więcej takich stacji, tym lepiej – twierdzi dyrektor wydziału bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego urzędu wojewódzkiego w Lublinie.
We Włodawie funkcjonuje już stacja skażeń, która powstała w latach 90. Dzięki niej zbierane są informacje nie tylko o warunkach atmosferycznych – meteorologicznych i hydrologicznych – ale i zmianach klimatu oraz wszystkich czynnikach wpływających na aktualną pogodę w Polsce, także o zagrożeniu skażeniem promieniotwórczym.
Spotkanie w sprawie nowej stacji burmistrza Wiesława Muszyńskiego z przedstawicielami Państwowej Agencji Atomistyki odbyło się w ubiegłym roku.
PAA uruchomiła trzynaście nowych urządzeń, które znalazły się w pobliżu wschodniej granicy Polski. Stacje PMS zapewniają monitorowanie poziomu promieniowania jonizującego 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. Wykonują ciągłe pomiary mocy dawki promieniowania gamma oraz widma promieniowania gamma. Rozbudowa sieci stacji umożliwi wcześniejsze wykrywanie zdarzeń radiacyjnych oraz dokładniejsze prognozowanie ich rozwoju. Nowe stacje, które wzmocnią krajowy system wykrywania skażeń promieniotwórczych przenoszonych drogą atmosferyczną, zostały rozlokowane na terenie województw: podlaskiego, podkarpackiego i lubelskiego.
JS